logo
Aktualności

Co robić by nie utonąć

17 marca 2018 roku w parafii Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku odbyło się wielkopostne spotkanie rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży (klasy VI – XI), prowadzone przes ks. Remigiusza Oleniacza i s. Helenę Nevinską. Udział w tym spotkaniu wzięło 18 osób.

Rekolekcje w Iwano-Frankiwsku

Tym razem nie szukaliśmy zagubionej owieczki, ale sens i temat rekolekcyjnego spotkania był podobny do tego sprzed tygodnia. Skupiliśmy się na Sakramencie Pojednania. W przedpołudniowej części spotkania mieliśmy katechezę składającą się z trzech obrazów – ilustracji naszego podejścia do wiary, chrzescijaństwa, relacji z Jezusem. Obrazy przedstawiały tonącego człowieka, któremu Jezus najpierw MÓWI co należy robić, by nie utonąć, następnie DAJE PRZYKŁAD, jakie ruchy wykonywać, a w trzecim obrazie – Jezus RATUJE człowieka wyciągając go z wody. Doszliśmy do wniosku, że nie wystarczy WIEDZA o Bogu i słuchanie pięknych kazań; nie wystarczy NAŚLADOWANIE przykładu Jezusa czy świętych, lecz koniecznym jest to, by Jezus wkroczył w nasze życie i nas ZBAWIŁ, a my – byśmy Mu na to pozwolili.

W pracy w grupach pochylaliśmy się nad Pismem Świętym, fragmentami opisującymi wkroczenie Jezusa w życie konkretnych ludzi. Następnie zrobiliśmy krótkie wspólne podsumowianie. Potem była adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi, a następnie – Msza Święta.

Po obiedzie, w drugiej części spotkania, pracowaliśmy w grupach z przypowieścią o synu marnotrawnym. Oprócz odpowiedzi na pytania postawione do tej przypowieści należało napisać też hasłowo na karteczkach: Z czym ci się kojarzy słowo „grzech”?; Co czujesz kiedy zgrzeszyłeś?; Z czym ci się kojarzy słowo „spowiedź” oraz co czujesz po spowiedzi?. Jako owoc tej pracy powstały dwa plakaty: GRZECH i SPOWIEDŹ, na których znalazły się obrazy z powyższych skojarzeń. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

s. Helena Nevinska OSU

X Niedziela Zwykła

Jezus był postacią kontrowersyjną od początku swojej działalności apostolskiej. Do Chrystusa garnęli się ludzie, którzy szczerze słuchali Jego nauczania, chorzy, aby odzyskać zdrowie czy uwolnienie z mocy złego ducha. Oni uwierzyli w boskie posłannictwo Jezusa.

Na dziś

Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.

św. Aniela Merici