Trwająca w Ukrainie wojna wpływa na wszystkich obywateli. Wróg chce zabrać nam wszystko. Zabiera również wielu najmłodszym radość dzieciństwa… Pomimo tego usiłujemy żyć i działać tak, by tej radości jednak nie brakowało.
W Iwano-Frankiwsku, gdzie jest względnie spokojnie (nie licząc prawie codziennych alarmów), po raz kolejny zorganizowaliśmy „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży z parafii Chrystusa Króla, jak również dla przesiedlonych z terenów objętych działaniami wojennymi. W tym roku dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Od 5 do 10 czerwca w półkoloniach brały udział dzieci 7-11 klas (wiek od 12 do 17 lat), a od 12 czerwca rozpoczęliśmy turnus dla dzieci młodszych (klasy 2-7, wiek od 8 do 12 lat).
Tematem tegorocznych wakacji była modlitwa różańcowa. Cztery części różańca – cztery grupy dzieci. Każdego dnia omawialiśmy kolejną część zarówno na katechezach, jak i podczas Mszy w czasie kazań. Katechezy prowadził i kazania głosił nasz wikary ks. Kazimierz Wawrycz.
Pierwszego dnia skorzystaliśmy z pięknej pogody i dla zawiązania wspólnoty powędrowaliśmy na Wowczynieckie pagórki. W następne dni nie było już tak słonecznie, ale to nam zbytnio nie przeszkadzało. We wtorek mieliśmy warsztaty z robienia różańców. Koraliki, sznurki i inne elementy dostaliśmy z Medjugorie od znajomej ks. Proboszcza, a uczyły robić różańce p. Tetiana Matwijiszyn i s. Olena. Następnego dnia poświęciliśmy te różańce po Mszy św. w kościele MB Różańcowej w Kosowie, skąd wyruszyliśmy na wędrówkę Sokilskim łańcuchem górskim i… udało się nam przejść około 16 - 17 km. Wędrówka ta dała wiele okazji do świadczenia sobie nawzajem pomocy i do zawiązania bliższych relacji. Trochę przygód było po drodze, ale cali i zdrowi, choć dość brudni wróciliśmy do Iwano-Frankiwska po 21:00.
W czwartek po obiedzie pomagaliśmy w robieniu siatek maskujących dla wojska – na końcu ulicy Wowczynieckiej w bibliotece wspólnota wolontariuszy „Maskujące Czarownice” („Маскувальні Феї”) plecie te siatki i potrzebuje rąk do pomocy…
W piątek mieliśmy kolejny wyjazd, tym razem do wsi Starunia, gdzie od kilku lat już funkcjonuje centrum pielgrzymkowe bł. Symeona Łukacza. To był biskup grekokatolicki prześladowany przez władze radzieckie, wiele lat spędził w łagrach i zmarł krótko po wyjściu na wolność. Został beatyfikowany przez św. Jana Pawłą II wraz z innym męczennikami Kościoła grekokatolickiego w roku 2001 we Lwowie. Najpierw zwiedziliśmy muzeum jemu poświęcone, a następnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową, po której ks. Kazimierz miał jeszcze krótką katechezę w nowo wybudowanej kaplicy. Wracając do Iwano-Frankiwska, zatrzymaliśmy się w Bohorodczanach na Mszę św.w podominikańskim kościele, zwróconym kilka lat temu wspólnocie rzymskokatolickiej.
I wreszcie sobota – na zakończenie tygodnia zaprosiliśmy również rodziców. Każda grupa odegrała wybraną przez siebie tajemnicę różańcową (oczywiście, pomagała im w przygotowaniu niezastąpiona reżyserka Margo Bałasanian). Potem był czas na wspomnienia i quiz, jak również na Mszę dziękczynną i wspólnego grilla. Dziękujemy wszystkim, dzięki komu było możliwe zorganizowanie tak pięknego czasu, a szczególnie głównym sponsorom – Lori i Peterowi, małżeństwu ze Stanów Zjednoczonych. Do zobaczenia w następnym roku!
P.S. Ciąg dalszy za tydzień – prosimy czekać na relacje z grupy młodszej.
P.P.S. Więcej zdjęć na stronie parafialnej w Facebook:
Dzień 1 i 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5
Zakończenie
s. Olena Nevinska
s. Blandyna Boch
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia