logo
Aktualności

“Aby dzieci znów się uśmiechały” - Vamos a la Playa (Idziemy na plażę)

U nas dopiero pierwsze nieśmiałe oznaki wiosny, a Siostry - Maria i Barbara - piszą o kończących się w Peru wakacjach i programie "Idziemy na plażę".

W ostatnich dniach wakacji letnich, grupa dzieci i młodzieży z Pachacútec i z naszej szkoły św. Józefa w Miramar mile spędzała czas na plaży św. Bartłomieja, oddalonej około trzech godzin od Limy.

Dzieci znalazły się tam w ramach programu „Vamos a la Playa”, czyli “Idziemy na plażę”. Już od 1996 roku udział w tym przedsięwzięciu wywołuje uśmiechy i wzruszenia u tysięcy dzieci z różnych części Peru, zwłaszcza z gór.  25 lat temu rada duszpasterska  parafii św. Filipa Apostoła w San Isidro, jednej z bogatszych dzielnic Limy,  podjęła inicjatywę  realizowania tego programu. Opracowano go głównie z myślą o dzieciach z ubogich rodzin, które żyją wysoko w górach i wiele czasu spędzają pracując na polach ze swoimi rodzicami. Dzięki tej inicjatywie mogą one znależć się nad brzegiem Oceanu Spokojnego i zobaczyć go na własne oczy. Najważniejsze jest jednk to, że mogą one chociaż trochę zakosztwać bezstroskiego dzieciństwa.

W czasie obecnych wakacji, na skutek bardzo trudnej sytuacji politycznej w Peru i niemożliwości przemieszczania się, dzieci z gór nie mogły niestety przyjechać i właczyć się w program. Dlatego, aby nie przerwać tradycji, zwrócono się do nas z propozycją zorganizowania grupy.

Razem z siostrą Marią zapalilyśmy się bardzo do tej propozycji. Nie obyło się jednak bez trudności. Mimo że cały tygodniowy pobyt, z transportem włącznie, był gratis, rodzice mieli wiele wątpliwości, by pozwolić swoim dzieciom uczestniczyć w tego rodzaju  wakacjach. W ostatneij chwili, dosłownie wywalczyłyśmy zgodę rodziców na udział kilkoro dzieci. Ostatecznie zaufanie do nas zwycieżyło i w konsekwencji liczna grupa 56 dzieci wyruszyła na pierwsze w swoim życiu wakacje. Nawiasem mówiąc, autokar, który wiózł dzieci nad Ocean należy do firmy o nazwie ALLELUJA.

Radość z piękna natury, wspólna modlitwa, udział w różnorodnych  warsztatach, kąpiel w Oceanie i codzienne pyszne i urozmaicone posiłki sprawiły, że dzieci przeżyly niezwykle radosny, beztroski czas.

Przy wejsciu do ośrodka parafilanego, w którym realizowany jest projekt widnieje napis: "Aby dzieci znów się uśmiechały". Na fotografiach, którymi się dzielimy można zobaczyć szerokie dziecięce uśmiechy – znak, że cel projektu został osiagnięty! 

Ze słonecznej Limy

s. Maria Waclawa Witek i s. Barbara Żaba

Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii zdjęć, klikając TUTAJ.

V Niedziela Wielkiego Postu

Przy grobie Łazarza, Jezus wzruszył się i zapłakał. Syn Boży bardzo głęboko przeżywał śmierć swojego oddanego przyjaciela oraz cierpienia Marty i Marii po stracie brata. W Betanii objawia swoje prawdziwe człowieczeństwo. Jest bliski, czuły, współczujący. 

 

 

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici