logo
Aktualności

A to historia! Jadwiga Barthel de Weydenthal

W ramach cyklu filmów dokumentalnych A to historia!, prezentowanych przez Marcina Tomaszewskiego, w dniu 25 października, można było obejrzeć reportaż dotyczący Jadwigi Barthel de Weydenthal (ps. „Brzeska”; 1884-1961). Za swoją działalność patriotyczną otrzymała ona order Virtuti Militari oraz została uhonorowana innymi najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

Jadwiga była rodzoną siostrą dwóch urszulanek – M. Beaty i M. Remigii Barthel de Weydenthal. Po wojnie, prześladowana przez władze komunistyczne, znalazła schronienie w urszulańskich  klasztorach w Poznaniu-Pokrzywnie i Rybniku, gdzie zmarła i jest pochowana. Jej prace artystyczne do dziś znajdują się w naszych klasztorach.

Link do filmy>>>

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici