Polanica-Zdrój
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
- Polanica Zdrój
ul. Fabryczna 8
57-320 Polanica Zdrój
tel. (74) 868-13-38
polanica@osu.pl
Diecezja świdnicka
Województwo dolnośląskie
Katechizacja i praca przy parafii
Katechizacja w szkole średniej, podstawowej |
Od 1914 niewielki dom w Polanicy (Altheide Bad) był własnością i miejscem wypoczynku niemieckich urszulanek z klasztoru w Raciborzu. W 1928 r. zbudowały one drugi, obszerniejszy dom i otworzyły szkołę gospodarczą z pensjonatem.
W 1940 r. budynki zajęło Gestapo, a siostry wróciły do Raciborza. Kiedy w 1945 r. mogły ponownie zamieszkać w Polanicy, zwróciły się do polskich urszulanek, aby przejęły klasztor. Niemieckie siostry musiały wyjechać z Polski w marcu 1946 r.
W trudnych powojennych warunkach urszulanki polskie zdołały w 1946 r. otworzyć sierociniec m.in. dla dzieci repatriowanych z Niemiec. Przez pewien czas otrzymywały nawet niewielką dotację państwową na ich utrzymanie. W maju 1952 r. sierociniec został upaństwowiony, a część domu zabrana. Kilku siostrom pozwolono jednak pracować w państwowym Domu Dziecka. Ale stale grożono im eksmisją, w domu było bowiem bardzo ciasno. Z pomocą przyszła kuria biskupia z Wrocławia. Zadecydowano, że dom miał odtąd służyć księżom na wypoczynek. Siostry mogły więc pozostać.
W 1956 r. urszulanki wycofały się z Polanicy wydzierżawiając klasztor siostrom karmelitankom od Dzieciątka Jezus. Po 11 latach, w 1968 r. wróciły do Polanicy. Dom z pomocą całej prowincji na nowo wyposażono, z czasem podjęto poważniejsze remonty, przede wszystkim kaplicy (1974). Otoczony parkiem, służy jako miejsce wypoczynku wakacyjnego. Siostry od dawna zaangażowane są także w katechizację, którą prowadziły najpierw przy parafii, a potem w szkole podstawowej oraz Regionalnej Szkole Turystycznej.
Oprac. Urszula Borkowska OSU (2005 r.)
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.
św. Maria od Wcielenia