Polanica-Zdrój
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
- Polanica Zdrój
ul. Fabryczna 8
57-320 Polanica Zdrój
tel. (74) 868-13-38
polanica@osu.pl
Diecezja świdnicka
Województwo dolnośląskie
![]() |
Katechizacja i praca przy parafii
|
Od 1914 niewielki dom w Polanicy (Altheide Bad) był własnością i miejscem wypoczynku niemieckich urszulanek z klasztoru w Raciborzu. W 1928 r. zbudowały one drugi, obszerniejszy dom i otworzyły szkołę gospodarczą z pensjonatem.
W 1940 r. budynki zajęło Gestapo, a siostry wróciły do Raciborza. Kiedy w 1945 r. mogły ponownie zamieszkać w Polanicy, zwróciły się do polskich urszulanek, aby przejęły klasztor. Niemieckie siostry musiały wyjechać z Polski w marcu 1946 r.
W trudnych powojennych warunkach urszulanki polskie zdołały w 1946 r. otworzyć sierociniec m.in. dla dzieci repatriowanych z Niemiec. Przez pewien czas otrzymywały nawet niewielką dotację państwową na ich utrzymanie. W maju 1952 r. sierociniec został upaństwowiony, a część domu zabrana. Kilku siostrom pozwolono jednak pracować w państwowym Domu Dziecka. Ale stale grożono im eksmisją, w domu było bowiem bardzo ciasno. Z pomocą przyszła kuria biskupia z Wrocławia. Zadecydowano, że dom miał odtąd służyć księżom na wypoczynek. Siostry mogły więc pozostać.
W 1956 r. urszulanki wycofały się z Polanicy wydzierżawiając klasztor siostrom karmelitankom od Dzieciątka Jezus. Po 11 latach, w 1968 r. wróciły do Polanicy. Dom z pomocą całej prowincji na nowo wyposażono, z czasem podjęto poważniejsze remonty, przede wszystkim kaplicy (1974). Otoczony parkiem, służy jako miejsce wypoczynku wakacyjnego. Siostry od dawna zaangażowane są także w katechizację, którą prowadziły najpierw przy parafii, a potem w szkole podstawowej oraz Regionalnej Szkole Turystycznej.
Oprac. Urszula Borkowska OSU (2005 r.)
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici