III Niedziela Zwykła
III NIEDZIELA ZWYKŁA A Mt 4, 12-23
Lud, który był pogrążony w ciemności, ujrzał wielkie światło.
Jezus rozpoczyna swoją zbawczą działalność w Galilei zamieszkałej także przez pogan (zob. Mt 4,15). Zaczyna swoją misję od nauczanie, wzywania do nawrócenia i powołania pierwszych uczniów.
Ciemności ludu, galilejskiego, o których wspomina Ewangelia dotyczą liberalizm moralnego, stylu życia przejawiającego się w relacjach z poganami, w mieszanych małżeństwach, poprzez liczne ośrodki kultu pogańskiego oraz obecność wielu cudzoziemców w Galilei.
Mroczna kraina ciemności – to ludzie pozbawieni opieki, chorzy, odrzuceni oraz ci, którzy znajdowali się w mocy złego.
Lud pogrążony w ciemności ujrzał wielkie światło. Jest nim Mesjasz, Jezus Chrystus, który idzie do pokoleń najbardziej zagrożonych, idzie szukać zagubionych, niesie im światło swojej nauki, dobrą nowinę, swoją miłość i miłosierdzie. Wielkie światło – to Syn Boży pełen Ducha i mocy, który uzdrawia, ocala, pomaga, ratuje, uwalnia od złego
Zasadnicza treść nauczania Jezusa zawiera się w wezwaniu : Nawróćcie się, bo nadchodzi już królestwo niebieskie ( Mt 4,17). Królestwo niebieskie jest tym samym, co królestwo Boże. Żydzi nie wymawiali słowa Bóg, zastępowali je zwrotem Niebo lub Chwała.
Królestwo niebieskie, o którym jest mowa, nie oznacza miejsca, gdzie panuje Bóg. Jest raczej zbawczym działaniem Boga jako Króla. Gdy Jezus mówi, że nadchodzi królestwo niebieskie znaczy to, że przychodzi do nas zbawienie.
Odpowiedzią na dar zbawienia, powinno być nawrócenie - powrót do Boga.
Nawrócenie jest przemianą serca dokonującą się z łaską Bożą. To zmiana stylu życia dzięki działaniu Ducha Świętego w nas. Nawrócenie jest wejściem w głęboką, bliską, serdeczną relację z Bogiem. Dla tego, który się nawrócił, Jezus staje się Panem – dawcą nowego życia.
Nawrócenie nie jest jednorazowym aktem lecz codziennym stylem życia. Jest odwracaniem się od ciemności i zwrotem w stronę światła – do Chrystusa.
Każdego dnia potrzebujemy nawrócenia,
ponieważ stale nas coś oddala od Boga.
Gdy się nawracamy – królestwo Boże jest blisko nas.
ks. Jan Twardowski
s. Boguchwała Kuras OSU
W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o znakach czasów ostatecznych i wzywa nas do czuwania (Mk 13, 24-32). Przypowieść o drzewie figowym zachęca do duchowej czujności i gotowości na Jego przyjście, które nastąpi w nieznanym dniu i godzinie.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia