logo

2024-08-25 XXI Niedziela Zwykła

XXI NIEDZIELA  ZWYKŁA  B J 6,54.60-69

 

        

Panie, do kogo pójdziemy?

W Kafarnaum Jezus powiedział: Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne (J 6,54). Z pośród Jego uczniów, którzy to słyszeli, wielu mówiło: trudna jest ta mowa i któż może jej słychać (w.60) . Odtąd wielu wycofało się i już z Nim nie chodziło (w.66). Oni nie rozumieli misji jaką Bóg powierzył Jezusowi.

Mimo kryzysu i mimo faktu iż wielu mogłoby odejść, Jezus nie zmienia swoich wymagań i nie proponuje żadnych ułatwień ani kompromisu. Daje szansę na jasny i zdecydowany wybór.

Nauczanie Jezusa bywa czasem trudne i wymagające. Jezus wie o tym. Pragnie, aby jego uczniowie uwierzyli. Głęboka wiara jest potrzebna do przyjęcia Dobrej Nowiny i do zaakceptowanie tego, co jest dla nas nowe i ważne..

Z pomocą Ducha Świętego trzeba pokornie starać się zrozumieć właściwy sens słów Chrystusa.

Inni słuchacze pozostali przy Jezusie. Wśród nich znajdowali się Apostołowie. Czy i wy chcecie odejść? – zapytał.Chrystus. Piotr w imieniu Dwunastu odpowiedział: Panie, do kogo pójdziemy. Ty masz słowa życia wiecznego i my uwierzyliśmy i wiemy, że Ty jesteś Świętym Boga (w.68).

Odpowiedź Piotra jest wspaniałym wyznaniem wiary.

Prawdziwy uczeń pozostaje z Jezusem na zawsze nawet wtedy gdy inni Go opuszczają. Względem Chrystusa, nie ma kompromisu. Wierność jest trwałą i silną więzią z Jezusem, aby z Nim iść w jednym kierunku, każdego dnia mimo licznych przeszkód i trudności.

Zycie z wiary jest szczerym przylgnięciem do Chrystusa, który jest żywym Chlebem, naszym pokarmem na każdy dzień.

  



więcej rozważań »

Niedziela Męki Pańskiej

W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.

 

Na dziś

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici