logo

2024-07-28 XVII Niedziela Zwykła

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA B J 6,1-15

     

  Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło.
  J 6,12

Głównym tematem 6 rozdział Ewangelii wg św. Jana jest Jezus - Chleb Życia.

Jezus nakarmił pięć tysięcy ludzi cudownie rozmnożonym chlebem. Gdy się nasycili, rzekł do uczniów: Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło (6,12). Jezus nie pozwolił, aby zmarnowały się pozostałe okruchy chleba.

Egzegeci twierdzą, że polecenie Jezusa (6,12) nie dotyczy jedynie troski o to,aby nie zmarnowało się jedzenie. Jest to też ważny aspekt zwłaszcza dzisiaj. Jezus poucza swoich uczniów, aby zatroszczyli się o to, co można by uznać za zbyt małe i nieprzydatne. Nawet najmniejszy okruszek chleba jest dla Chrystusa ważny. Dlatego nigdy nie należy pozostawiać czy odrzucać to, co po ludzku biorąc, jest małe i niepotrzebne.

Troska Jezusa obejmuje przede wszystkim ubogich nie tylko materialnie, ale także duchowo: odrzuconych, upadłych, zagubionych, grzeszników itd. Komentatorzy sugerują, że chodzi tu o zbawcze działanie Boga względem wszystkich ludzi. Pan Bóg pragnie, aby nikt nie zginął.

Niektórzy egzegeci uważają, że fragment J 6,12 jest obrazem Kościoła, który przygarnia wszystkich, zwłaszcza tych, którzy czują się niepotrzebni, opuszczeni, odrzuceni, pozostawieni jak wspomnianeokruchy chleba.

W Kościele jest miejsce dla wszystkich, dla wielkich i małych. Amoże ten mały właśnie jest największy?

Jezus pragnie, aby wszyscy ludzie stanowili jedną wielką Bożą rodzinę. On troszczy się o to, by nikt nie odpadł, nie zagubił się, nie pozostawał na marginesie społecznym.

Chrześcijanie powinni być jednym chlebem, który łączy liczne ziarna.

Egzegeci uważają, że we fragmencie J 6,1-15, Chlebem życia jest Jezus Chrystus oraz Słowo Boże. Eucharystyczne akcenty przewijają się w całym rozdziale szóstym Ewangelii wg św. Jana.

 





więcej rozważań »

III Niedziela Adwentu

Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.

Na dziś

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici