2024-04-21 IV Niedziela Wielkanocna
IV NIEDZIELA WIELKANOCNAB J 10,11-18
Dobry Pasterz
Dzisiejsza Ewangelia ukazuje dobrego pasterza oraz najemnika.
Najemnik troszczy się o własny interes oraz osobiste bezpieczeństwo. Owce nie znają jego głosu i uciekają od niego. Najemnik nie jest pasterzem odpowiedzialnym czy wiarygodnym. Opuszcza owce gdy pojawia się krytyczna sytuacja, czy zagraża jakieś niebezpieczeństwo.
Dobry pasterz jest dla swoich owiec kochającym bratem i prawdziwym, wiernym przyjacielem. Zna każdą owcę, one go też znają i idą za jego głosem. Miedzy dobrym pasterzem a jego stadem nawiązuje się serdeczna, bliska, ciepła, przyjacielska relacja. Prawdziwy pasterz zawsze ma czas i jest do dyspozycji swojego stada we dnie i w nocy. Dobry pasterz nigdy nie zawodzi. Strzeże swoje owce przed niebezpieczeństwem, chroni od zła i szuka tej, która się zagubiła (por. Mt 18,12n). Dla dobrego pasterza nie istnieją bariery czy inne ograniczenia. On jest gotów oddać życie za swoje owce.
Dobry pasterz troszczy się również o zdrowe pastwiska dla owiec, pozwala im odpoczywać na zielonej trawie. Prowadzi swoje owce po właściwych ścieżkach (por. Ps 23). Dobry pasterz otacza swoje owce dobrocią, łagodnością i serdecznością.
Jezus jest Dobrym Pasterzem. Za każdego człowieka oddaje swoje życie. Dobry Pasterz idzie przed nami i prowadzi nas bezpiecznie do domu Ojca.
DOBRY PASTERZ JEZUS pragnie przyprowadzić do siebie tych, którzy pozostają jeszcze daleko. Pragnie, aby zaistniała jedna owczarnia i jeden Pasterz.
Jezus jest doskonałym WZOREM dla ziemskich pasterzy, odpowiedzialnych za Kościół i powierzony im lud Boży.
Każdy chrześcijanin może stać się dobrym pasterzem w swoim środowisku, zwłaszcza dla potrzebujących pomocy czy zagubionych.
S. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Proście Go, uniżajcie się wobec niezmierzonej potęgi Boga.
św. Aniela Merici