2024-04-14 III Niedziela Wielkanocna
III NIEDZIELA WIELKANOCNA B, Łk 24, 35-48
Głoście wszystkim narodom…
Słowa i łamanie chleba połączyły dwóch uczniów wracających z Emaus z apostołami w Jerozolimie. Uczniowie z Emaus opowiadają o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym, którego rozpoznali przy łamaniu chleba.
Chrystus jest obecny gdy się o Nim mówi, gdy spożywa się chleb. Jezus jest Panem zarówno tego, który jest w drodze, jak i tego, który przebywa w domu.
Jezus przynosi pokój jako znak obecności Boga oraz dary i owoce Ducha Świętego.
Do przerażonych i pełnych wątpliwości uczniów przychodzi Zmartwychwstały Jezus, aby przekonać ich, że żyje. Pokazuje im swoje ręce i nogi przebite gwoździami. Chrystusa, którego widzą, jest tym samym, którego już nie ma w grobie. Jest Jezusem, który był ukrzyżowany. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się. Blizny i ślady cierpienia to najbardziej przekonujący znak autentyczności zmartwychwstania.
Spożywanie posiłku z apostołami jest potwierdzeniem faktu, że Jezus żyje. Nie jest On duchem, ponieważ ma prawdziwe, ludzkie ciało.
Łamanie chleba - symbol Eucharystii jest sakramentem, w którym Chrystus jest zawsze obecny.
Jezus obdarza swoich uczniów szczególnymi darami: rozjaśnia ich umysły, aby rozumieli Pisma, serca napełnia pokojem, radością i męstwem. Apostołowie bowiem mają kontynuować misję Jezusa, będąc Jego świadkami, wszędzie głosząc Dobrą Nowinę i wszystkim narodom - nawrócenie i przebaczenie w imię Jezusa.
S. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici