2024-03-17 V Niedziela Wielkiego Postu
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU B J 12,20-33
Naszedła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy
Dzisiejsza Ewangelia podaje ostatnią, publiczną mowę Jezusa. Bezpośrednią okazja do jej wygłoszenia stało się spotkanie Jezusa z nawróconymi Grekami (poganami), którzy koniecznie chcieli zobaczyć Jezusa.
Ich przybycie symbolicznie wskazuje na godzinę męki, śmierci i zmartwychwstanie Chrystusa, co przyczyni się do zjednoczenia pogan i Żydów.
Św. Jan przywołał to wydarzenie ze względu na jego symboliczne znaczenie - na powszechność zbawienia wszystkich ludzi pragnących spotkać się z Jezusem.
Jezus porównuje siebie do ziarna pszenicy, które wrzucone w ziemię, musi najpierw obumrzeć, aby wydać obfity plon.
Śmierć prowadzi do nowego życia. Śmierć Jezusa rodzi nową wspólnotę wiernych. Zmartwychwstały i uwielbiony Jezus z miłością obejmuje oraz błogosławi pokojem i radością tych wszystkich, którzy są z Nim zjednoczeni jako Jego wyznawcy.
Autentyczny chrześcijanin również wybiera drogę swojego Mistrza. Jest to droga wyrzeczenia i obumierania w sobie. Prawdziwa miłość jest umieraniem własnego ja, jest jak przebijanie własnego serca i dawanie go innym z miłością.
Celem ludzkiego ziemskiego życia jest uwielbianie Boga przez pełnienie Jego woli, a jedyną drogą do zbawienia jest pełen nadziei i radości powrót do naszego najlepszego Ojca w niebie.
S. Boguchwała Kuras OSU
Bóg jest uwielbiony gdy ludzie żyją w pełni;
Żyć w pełni znaczy oglądać Boga.
Św. Ireneusz
Pierwsza Niedziela Adwentu zaprasza nas do czuwania – uważnego, pełnego nadziei oczekiwania na przyjście Pana. W dzisiejszej Ewangelii ( Łk 21, 25-28. 34-36 ) Jezus mówi o znakach, które poprzedzą Jego powrót: o poruszeniu nieba i ziemi, o trwodze ogarniającej narody. Ale te znaki nie mają nas przytłoczyć. Dla wierzących są przypomnieniem, że Pan jest blisko – że nadchodzi Ten, który przynosi zbawienie.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici