2024-02-18 I Niedziela Wielkiego Postu
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU B (Mk 1,12-15)
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.
Pustynia jest często miejscem niebezpiecznym, miejscem pokus w drodze do celu. Jest również miejscem, gdzie można spotkać Boga i nawrócić się. Jezus rozpoczął swoją misję apostolską modlitwą i postem oraz konfrontacją z szatanem na pustyni, gdzie przebywał przez czterdzieści dni wśród dzikich zwierząt i gdzie aniołowie Mu usługiwali.
Liczba 40 ma znaczenie symboliczne. Kiedyś stosowano tę cyfrę również na określenie czasu dla duchowego wzrastania, nawracania się i powrotu do Boga.
Teksty biblijne zapraszają nas na duchową pustynię, na rekolekcje i oczyszczenie serca, aby wrócić i odnowić swoją relację z Jezusem.
Wędrując po pustyni własnego życia, nie jesteśmy sami, nie jesteśmy opuszczeni. Jezus jest przy nas, towarzyszy nam, prowadzi bezpiecznie, wskazuje właściwy kierunek, podtrzymuje na duchu, zachęca, dodaje odwagi i siły, chroni przed niebezpieczeństwem.
Na pustyni, na miejscu walki duchowej, przebywają nie tylko dzikie zwierzęta (symbol zła). Jest tam przede wszystkim Jezus z aniołami- ukazując chwałę nieba.
Królestwo Boże – to nowy porządek, nowy styl życia, nowe wartości kształtujące nasze zwyczajne, codzienne postawy zgodnie z Ewangelią. Jest to panowanie Boga w ludzkim sercu oraz Jego skuteczne działanie przez sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie, pokój i przebaczenie. Budowanie Bożego królestwa wymaga współpracy człowieka z Jezusem, porzucenia błędów przeszłości, oraz akceptacji nowej Bożej rzeczywistości.
S. Boguchwała Kuras OSU
Panie Jezu ,wyprowadź mnie na pustynię
i mów do mojego serca.
Por. Oz 2,16
W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.
Proście Go, uniżajcie się wobec niezmierzonej potęgi Boga.
św. Aniela Merici