2023-05-28 Zesłanie Ducha Świętego
ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO A Dz 2,1-11; J 20,19-23
Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym
Duch Święty napełnił zgromadzonych w Wieczerniku uczniów, gdzie z Maryją, Matką Jezusa trwali na modlitwie. Dwa symbole, wiatr i ogień, w Piśmie św. wskazują na obecność Boga i działanie Ducha Świętego.
Niewidzialny i nieuchwytny wiatr, swoim działaniem obala przeszkody i łamie opory. Jest rzeczywistością dynamiczną. Nie można mu narzucać kierunku lub decydować o jego sile.
Ogień, mimo różnych negatywnych atrybutów, jest potrzebny i pożyteczny. Oświetla, ogrzewa, oczyszcza, pali co jest stare i niepotrzebne.
Duch Święty oświeca ludzki rozum, oczyszcza i rozpala serce, czyni wszystko nowym stworzeniem.
Zesłanie Ducha Świętego nie jest jedynym wydarzeniem w Historii Zbawienia. lecz powtarza się nadal. Duch Święty przychodzi do nas, pozostaje z nami. Obdarza swoje owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Gal 5,22).
Podobnie jak kiedyś Apostołowie, my także nie możemy opuścić naszego „wieczernika” bez pomocy Ducha Świętego, który uwalnia nas od lęku i pomaga wyjść na „ulice”, aby głosić przesłanie Boga dla dzisiejszego świata, zwłaszcza: sprawiedliwość, miłość, współczucie, przebaczenie, troskę o ubogich i potrzebujących pomocy, oraz zgodę wśród nas – ludzi. Te szczególne predyspozycje pochodzą od Ducha Świętego, uzdalniającego nas do świadczenie o Jezusie Chrystusie, który cierpiał, umierał i powstał z martwych dla nas, aby przemienić nasze serca i umysły( por. Mark Francis CSV).
Niech Pocieszyciel – Duch Prawdy będzie z nami poprzez swoje dary. Niech będzie z nami Jego mądrość i rozum, wiedza i rada, męstwo, pobożność i bojaźń Boża, abyśmy umieli zawsze rozróżniać to, co od Boga pochodzi, i abyśmy umieli odróżniać to, co pochodzi od „ducha świata” lub wręcz od „księcia tego świata” (św. Jan Paweł II).
Chrystus nieustannie zsyła na Kościół ożywiającego Ducha,
który kieruje jego losami i przeznaczeniem.
Duch Święty jest najlepszym Stróżem i Pasterzem,
który bezpiecznie prowadzi nas do ostatecznego celu.
s. Boguchwała Kuras OSU
-------------------------------------------------
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.
św. Aniela Merici