logo

2022-09-25 - XXVI Niedziela Zwykła

26 NIEDZIELA ZWYKŁA C Łk 16, 19-31

Błogosławieni Miłosierni

 

Przypowieść opisuje styl życia bogacza i biednego Łazarza. 

Bogacz, zmarnował otrzymane od Boga dary. Bogactwo zaślepiło go i zamknęło w egoizmie używaniu, ucztach i zabawach. Dobrobyt oddalił go od innych ludzi, zwłaszcza od potrzebujących, ubogich, cierpiących, których nie dostrzegał, których lekceważył.

Porzucony Łazarz, biedny, chory i głodny, leżał pod bramą pałacu bogatego i czekał na odpadki z jego stołu. Ten jednak nie dostrzegał go i nie okazywał miłosierdzia. Łazarz, w sytuacji po ludzku biorąc beznadziejnej, zaufał Bogu i uwierzył w Jego pomoc. O jego wewnętrznym przekonaniu świadczy również imię. Łazarz znaczy Bóg pomaga.

Jest symbolem ludzi odrzuconych, niezauważanych, głodnych, chorych, opuszczonych, cierpiących.

Właściwa historia obu postaci z Ewangelii, zaczyna się po śmierci. Łazarz otrzymał nagrodę szczęśliwego życia wiecznego. Bogacz został odizolowany od Boga. 

Święty Paweł radzi bogatym: aby się nie pysznili, i nie pokładali nadziei w niepewnym bogactwie, lecz w Bogu który udziela nam wszystkiego obficie, byśmy z tego korzystali. Niech będą dobroczynni, niech się bogacą w dobre dzieła, hojnie rozdają i dzielą się z innymi. Tak oto gromadząc skarby na przyszłość, zapewniają sobie prawdziwe życie (1 Tm 6, 17-19).

Wejściem do wiecznego szczęścia, jest brama ludzkiego serca, przed którą Bóg położył różne, cenne dary: miłosierdzie, sprawiedliwość, dobroć serca, łagodność, życzliwość, pobożność, wiarę, wiedzę, ofiarność, bezinteresowną miłość oraz inne duchowe i materialne wartości. Kto otworzy bramę serca dla Boga i Jego darów, używając ich dla własnego pożytku oraz dla dobra bliźnich, otrzyma NAGRODĘ.

 Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich, Mieście uczynili” ( Mt 25,40) mówi Jezus.

s. Boguchwała Kuras OSU

Nie odwracaj twarzy od żadnego biednego,
a nie odwróci się od ciebie Oblicze Boga.

Tb 4,7

                  



 

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.

św. Maria od Wcielenia