2022-04-24 Niedziela Miłosierdzia Bożego
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO C J 20,19-31
Pomimo zamkniętych drzwi, Jezus przychodzi i staje pośrodku przerażonych uczniów. Pokój wam! To są pierwsze słowa zmartwychwstałego Pana skierowane do Apostołów.
Chrystus przynosi pokój i przemianie ich strwożone, obolałe serca. Wyprowadza swoich uczniów z ciemności lęku do światła pokoju i radości zmartwychwstania.
Spotkanie z Jezusem i moc Jego pokoju natychmiast wyzwala Tomasza z niedowiarstwa. Radosny okrzyk: Tomasza Pan mój i Bóg mój, jest potwierdzeniem odzyskanej, mocnej wiary.
-----------------------------
Miłosierdzie jest źródłem radości i pokoju. Jest także ważnym warunkiem zbawienia. Miłosierdzie jest największym darem Boga, który wychodzi na spotkanie z nami.
Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy on patrzy szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie – to droga łącząca Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję, że będziemy kochani na zawsze pomimo ograniczenia, jakim jest nasz grzech (por. Papież Franciszek ).
W Piśmie Świętym, miłosierdzie jest kluczowym wyrażeniem określającym widzialne, konkretne działania Boga w historii zbawienia oraz w życiu człowieka. Dobroć Boga często oddala zasłużoną karą za niewierność i grzechy ludzkie.
Bóg odpuszcza liczne winy, ratuje od zguby, wspiera swoimi łaskami, okazuje dobroć i miłosierdzie. Pan uwalnia jeńców, przywraca wzrok niewidomym, podnosi pochylonych, chroni sieroty i wdowy. Bóg leczy złamanych na duchu, opatruje rany (por. Ps 103(102); 146(145);147(146). To są niektóre konkretne określenia i przykłady działania miłosiernego Boga.
Jezus jest najlepszym obrazem miłującego Ojca. Jego słowa, znaki i cuda skierowane są przede wszystkim do grzeszników, ubogich, odrzuconych, chorych, słabych, opuszczonych, wzgardzonych i cierpiących. Miłosierny Jezus czyta w ludzkich sercach i odpowiada na ich potrzeby.
Największym dowodem nieskończonego miłosierdzia Bożego jest męka Jezusa i Jego chwalebne zmartwychwstania dla zbawienia wszystkich ludzi.
Przez Jezusa i w Jezusie, niewidzialny miłosierny Bóg, jest obecny w świecie, jest dostępny i blisko każdego człowieka.
Największym, ewidentnym wyrazem miłosiernej miłości jest przebaczenie. Jest ono również dla nas zadaniem, z którego nie można zrezygnować. Jest darem złożonym w nasze ludzkie, słabe ręce, aby dzielić się nim z innymi... Jak miłosierny jest Bóg wobec nas, tak i my jesteśmy wezwani do okazywania miłosierdzia, jedni wobec drugich (por. Papież Franciszek).
s. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici