logo

2022-01-16 II Niedziela Zwykła

2 NIEDZIELA ZWYKŁA C J 2,1-11

 


Zróbcie wszystko cokolwiek Bóg wam powie

Tradycyjnym, ważnym zwyczajem Izraelitów była obfitość wina zwłaszcza na uczcie weselnej. Deficyt tego napoju uważano za wstyd i hańbę.

W Kanie Galilejskiej, na uczcie weselnej, zabrakło wina dla zaproszonych gości. 

Kłopotliwą, trudną sytuację zauważyła Maryja. Pośpieszyła z pomocą. Swoim wstawiennictwem u Jezusa, uratowała nowożeńców od przykrych konsekwencji, oskarżeń, pretensji, czy pomówień. 

W Kanie Galilejskiej Jezus uczynił pierwszy cud przemieniając wodę w wino. Kłopotliwa, trudna sytuacja z powodu braku wina, przemieniła się w radosne ucztowanie. 

Wydarzenie w Kanie Galilejskiej ukazuje Maryję jako kochającą, troskliwą przewidującą, opiekuńczą Matkę. 

Na szczególną uwagę zasługują również Jej słowa skierowane do sług: Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie (Jezus).

Gdyby wystarczyło wina na uczcie w Kanie Galilejskiej, nie byłoby tego cudu, nie byłoby tej wspaniałej przemiany wody w najlepsze wino. 

W Kanie Galilejskiej ukazała się wstawiennicza, troskliwa, macierzyńska rola Maryi w zbawczej misji Jezusa Chrystusa.

W Kanie Galilejskiej objawiła się miłość Boga, który przemienił trudną sytuację w radość.

Wino, symbol dawnego Prawa i judaizmu, wyczerpało się. Stągwie napełnione wodą, Jezus przemienił w najlepsze wino - w Nowe Prawo  łaski i miłości, miłosierdzia i przebaczenia.

Pod pewnym względem, K a n a pojawia się również w naszym życiu, zwłaszcza gdy serca są puste, albo wypełnione zbytnimi troskami, daremnym trudem i różnymi ludzkimi problemami. Jezus przemienia nasze serca i napełnia je swoimi bożymi darami, napełnia je swoim życiem.

Papież Franciszek zauważył, że nowe wino jest symbolem radości, szczęścia, miłości i obfitości tego, czego potrzebujemy. Jednak dzisiaj w wielu rodzinach zabrakło tego wina z powodu osamotnienia, bezrobocia, chorób oraz wielu innych trudności.

Gdy przeżywamy różnego rodzaju doświadczenia, czy ograniczenia, pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Maryja jest zawsze przy nas i wspiera nas. Obecność Jezusa i Maryi w naszym życiu, może sprawić, że nasze serca oraz rodziny będą szczęśliwe i pełne pokoju.

Jak kiedyś w Kanie Galilejskiej, Maryja zwraca się również do nas ze słowami: Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam Jezus.

Pozwólmy Jezusowi działać. On napełni nasze puste stągwie żywą wodą, przemieni nasze słabości i troski w najlepsze wino: w radość, miłość, pokój i szczęście wiecznie trwającej uczty w domu naszego Ojca w niebie.

W doczesnym ziemskim życiu towarzyszy nam troskliwa, czuwająca, kochająca Matka – Maryja. W każdej sytuacji możemy na Nią liczyć. Ona nas nigdy nie zawiedzie.

  

                                                                                                                                                            

s. Boguchwała Kuras OSU



 

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Nie traćcie ducha.

św. Aniela Merici