2021-11-07 XXXII Niedziela Zwykła
32 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 12,38-44
Najcenniejszy dar
Dzisiejsza Ewangelia składa się z dwóch części: W pierwszej, Jezus mówi o błędach niektórych uczonych w Piśmie, którzy dbali bardziej o własne interesy niż o sprawy Boże. Pobożność ich była powierzchowna, zewnętrzna, bezduszna i nieszczera.
Drugi fragment Ewangelii pokazuje dziedziniec Świątynny w Jerozolimie oraz wielu bogatych ludzi, którzy wrzucali do skarbony hojne ofiary z tego, co im zbywało.
Natomiast Jezus, koncentruje swoją uwagę na innej, bardzo skromnej postaci. Jest to pokorna, biedna wdowa wrzucająca do skarbony tylko dwa małe pieniążki - całą swoją „majętność”.
Status wdów, w ówczesnej społeczności izraelskiej, był bardzo trudny i niepewny. Często brakowało im podstawowych środków do godziwego życia. Ubogie, samotne, słabe wdowy, często traktowano szorstko i obojętnie.
Bóg był ich jedyną ostoją. Jemu zawierzały swój ciężki los ufając w Bożą niezawodną opatrzność. Sieroty i wdowy należały do najbiedniejszych, najbardziej pokrzywdzonych ludzi w Izraelu.
Ewangeliczna, uboga wdowa oraz kobieta z Sarepty Sydońskiej (por. 1 Krl 17,10-16) ofiarowały wszystko, co posiadały, ofiarowały siebie. Dały więcej niż ci, co składali hojne ofiary do skarbony na dziedzińcu świątynnym, ale z tego, co im zbywało. Bóg przyjmuje nawet najmniejsze niepozorne, skromne dary, składane z dobrego, szczerego, hojnego serca ofiarodawcy.
Pouczenia dla nas: Bóg nie pragnie od nas więcej niż możemy Mu ofiarować . Pragnie nas samych, naszego kochającego, dobrego serca, oraz życia zgodnego z Ewangelią.
s. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.
św. Aniela Merici