logo

2021-09-05 XXIII Niedziela Zwykła

23 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 7,31-37


   

Effatha – otwórz się

Przyprowadzili do Jezusa głuchoniemego i prosili, żeby położył na niego  ręce. Poprzez ten gest Jezus pokazuje, że ma w sobie moc, aby leczyć i dawać pełnię życia i w ten sposób przekazuje to głuchoniememu. Boży Duch uzdrawiający działa poprzez  odczucia  i wrażliwość Jezusa, poprzez Jego oczy, słowa i dotyk. Jezus powiedział: effatha –  to znaczy: otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić (Mk 7,34).

Z wielką troską i łagodnością traktuje Jezus człowieka głuchoniemego,  którego życie było trudne i ograniczone z powodu kalectwa. 

Każdy może odnaleźć siebie w obrazie tego człowieka, który nie słyszał i nie mówił. Głuchoniemy jest wymownym symbolem tych,  którzy mają oczy i uszy, ale nie widzą i nie słyszą.

My również jesteśmy niekiedy głusi na sprawy Boże. Można bowiem odciąć się od tego życia, które  jest największą wartością – od życia Bożego. Można być głuchym na słowa Jezusa i można być głuchym na głos bliźniego. Potrzebujemy całkowitego otwarcia się na słowo Boga oraz na to, co inni do nas mówią. Potrzebujemy uleczenia słuchu i mowy naszego serca, aby zawsze było otwarte dla Boga i dla ludzi. Potrzebujemy łagodnego, czułego dotknięcia Jezusa, aby z naszego serca wypływały tylko słowa dobre, ciepłe, życzliwe, współczujące, wyrozumiałe i zawsze szczere.

                                                                                                                                  

s. Boguchwała Kuras OSU

Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa,
lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby,
by wyświadczyła dobro słuchającym
Ef 4,29


 

więcej rozważań »

III Niedziela Adwentu

Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.

Na dziś

Szukajcie najpierw Królestwa Bożego.

św. Aniela Merici