logo

2021-09-05 XXIII Niedziela Zwykła

23 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 7,31-37


   

Effatha – otwórz się

Przyprowadzili do Jezusa głuchoniemego i prosili, żeby położył na niego  ręce. Poprzez ten gest Jezus pokazuje, że ma w sobie moc, aby leczyć i dawać pełnię życia i w ten sposób przekazuje to głuchoniememu. Boży Duch uzdrawiający działa poprzez  odczucia  i wrażliwość Jezusa, poprzez Jego oczy, słowa i dotyk. Jezus powiedział: effatha –  to znaczy: otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić (Mk 7,34).

Z wielką troską i łagodnością traktuje Jezus człowieka głuchoniemego,  którego życie było trudne i ograniczone z powodu kalectwa. 

Każdy może odnaleźć siebie w obrazie tego człowieka, który nie słyszał i nie mówił. Głuchoniemy jest wymownym symbolem tych,  którzy mają oczy i uszy, ale nie widzą i nie słyszą.

My również jesteśmy niekiedy głusi na sprawy Boże. Można bowiem odciąć się od tego życia, które  jest największą wartością – od życia Bożego. Można być głuchym na słowa Jezusa i można być głuchym na głos bliźniego. Potrzebujemy całkowitego otwarcia się na słowo Boga oraz na to, co inni do nas mówią. Potrzebujemy uleczenia słuchu i mowy naszego serca, aby zawsze było otwarte dla Boga i dla ludzi. Potrzebujemy łagodnego, czułego dotknięcia Jezusa, aby z naszego serca wypływały tylko słowa dobre, ciepłe, życzliwe, współczujące, wyrozumiałe i zawsze szczere.

                                                                                                                                  

s. Boguchwała Kuras OSU

Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa,
lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby,
by wyświadczyła dobro słuchającym
Ef 4,29


 

więcej rozważań »

XXIX Niedziela Zwykła

Apostołowie - Jakub i Jan pragną zająć honorowe miejsca, jeden po prawej, drugi po lewej stronie w chwale Jezusa. Proszą o wyjątkowe, prestiżowe miejsca, o zaszczyty i sukcesy w królestwie Bożym. Uczniowie Jezusa, po raz kolejny, wykazują brak zrozumienia właściwego  sensu posłannictwa i misji Chrystusa.

 

 

 

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia