2021-06-11 Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA
Miej serce i patrz w serce
Adam Mickiewicz
27 grudnia 1673 roku Jezus ukazał się św. Małgorzacie Marii i odsłonił przed nią tajemnicę swojego Boskiego Serca. Objawił swoją nieskończoną miłość do człowieka słowami: Moje Boskie Serce goreje tak wielką miłością ku ludziom, a zwłaszcza ku tobie, że nie mogę już powstrzymać w sobie płomieni tej gorącej miłości. Musi je rozlać za twoim pośrednictwem i ukazywać się ludziom, by ich ubogacić drogocennymi skarbami, które ci odsłaniam, a które zawierają łaski uświęcające i zbawienne, konieczne, by ich wydobywać z przepaści zatracenia.
Do rozwoju kultu Serca Bożego przyczynił się papież Pius XII, wydając w 1956 r. encyklikę Haurietis aquas, dla większego, głębszego zrozumienia i praktykowania tego kultu.
Człowiek potrzebuje Jezusowego Serca, aby poznać Boga i samego siebie, potrzebuje go, aby budować cywilizację miłości. Kult Serca Bożego zawiera orędzie niezwykle aktualne we naszych czasach, ponieważ z Serca Syna Bożego wytrysnęło wiekuiste źródło życia, które daje nadzieję każdemu człowiekowi. Z Serca ukrzyżowanego Chrystusa rodzi się nowa ludzkość odkupiona od grzechów (św. Jan Paweł II).
Dziś trzeba mieć serce wielkie, serce otwarte, które bierze swoją miarę z Serca Chrystusa. Gdy dzisiaj grozi nam znieczulica, obojętność i brak serca, tym bardziej jest nam ono potrzebne (Benedykt XVI).
Kontemplując Serce Boga możemy kształtować nasze małe serca na podobieństwo Serca Jezusa. Możemy uczyć się od Niego jak kochać swoim ludzkim sercem drugiego człowieka.
Z Serca Chrystusa otwartego na krzyżu,
może zrodzić się człowiek o nowym sercu
św. Jan Paweł II
s. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici