logo

2021-01-03 II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

2 NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU J 1,1-18

   

Bóg jest światłością        

Dzisiejsza Ewangelia kieruje nasza uwagę na największe wydarzenie w dziejach świata. Bóg przyszedł na świat, aby zamieszkać pośród swojego ludu. Przyszedł, aby zbawić człowieka i doprowadzić go do domu Ojca w niebie.

Syn Boży stał się człowiekiem przyjmując ludzką naturę. W ten sposób identyfikuje się z nasza małością i słabością. W Jezusie wielkość i moc Boga złączyły się z ograniczonością człowieka. Cechy boskie i ludzkie zespoliły się na skutek szczególnego uniżenia się Boga w Tajemnicy Wcielenia. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16).

SŁOWO, które jest Bogiem i ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA, przychodzi do ludzi. Ci, którzy przyjęli Jezusa, otrzymali moc stania się dziećmi Bożymi gdyż odpowiedzieli na zbawcze działanie Syna Bożego. Przez Słowo i w Słowie otworzyło się dla człowieka niewyczerpane źródło łaski i prawdy.

Obecność Jezusa w świecie i w człowieku sprawiły, że Boże światło jaśnieje nawet w ciemnościach niewiary i grzechu. Tam, gdzie panuje wiara, znikają wszelkie ciemności.

W procesie niesienia światła mają udział ci, którzy żyją nowym życiem dzieci Bożych, czerpiąc z pełności Boga łaską po łasce ( por. J 1,16).

Panowanie światła polega również na tym, że miejsce Starego Prawa zajmuje wiara, która rodzi miłość. W nowym, Chrystusowym świecie wiara i miłość znaczą więcej niż przestrzeganie dawnych sztywnych norm prawnych.
Kto zachowuje przykazanie miłości, narodził się z Boga i zna Boga (por 1 J 4,7).

                                                                             

s. Boguchwała Kuras OSU

 

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.

św. Aniela Merici