2021-01-03 II Niedziela po Narodzeniu Pańskim
2 NIEDZIELA PO BOŻYM NARODZENIU J 1,1-18
Bóg jest światłością
Dzisiejsza Ewangelia kieruje nasza uwagę na największe wydarzenie w dziejach świata. Bóg przyszedł na świat, aby zamieszkać pośród swojego ludu. Przyszedł, aby zbawić człowieka i doprowadzić go do domu Ojca w niebie.
Syn Boży stał się człowiekiem przyjmując ludzką naturę. W ten sposób identyfikuje się z nasza małością i słabością. W Jezusie wielkość i moc Boga złączyły się z ograniczonością człowieka. Cechy boskie i ludzkie zespoliły się na skutek szczególnego uniżenia się Boga w Tajemnicy Wcielenia. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16).
SŁOWO, które jest Bogiem i ŚWIATŁOŚCIĄ ŚWIATA, przychodzi do ludzi. Ci, którzy przyjęli Jezusa, otrzymali moc stania się dziećmi Bożymi gdyż odpowiedzieli na zbawcze działanie Syna Bożego. Przez Słowo i w Słowie otworzyło się dla człowieka niewyczerpane źródło łaski i prawdy.
Obecność Jezusa w świecie i w człowieku sprawiły, że Boże światło jaśnieje nawet w ciemnościach niewiary i grzechu. Tam, gdzie panuje wiara, znikają wszelkie ciemności.
W procesie niesienia światła mają udział ci, którzy żyją nowym życiem dzieci Bożych, czerpiąc z pełności Boga łaską po łasce ( por. J 1,16).
Panowanie światła polega również na tym, że miejsce Starego Prawa zajmuje wiara, która rodzi miłość. W nowym, Chrystusowym świecie wiara i miłość znaczą więcej niż przestrzeganie dawnych sztywnych norm prawnych.
Kto zachowuje przykazanie miłości, narodził się z Boga i zna Boga (por 1 J 4,7).
s. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.
św. Maria od Wcielenia