2020-03-01 I Niedziela Wielkiego Postu
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU A Mt 4,1-11
Nie samym chlebem żyje człowiek
Rozpoczynając swoją działalność publiczną, Jezus udał się na pustynie. Przebywał tam przez 40 dni, modlił się , pościł i był kuszony przez diabła.
Można tu wspomnieć Naród Wybrany, doświadczonego pokusami podczas wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Wówczas Izraelici zwątpili w opatrzność Bożą, wystawiali Boga na próbę , opuścili Go służąc bożkom.
Tam, gdzie Izrael poniósł klęskę, Jezus, Syn Boży odniósł zwycięstwo.
Fragment Ewangelii o kuszeniu Jezusa dotyczy właściwego zrozumienia posłannictwa Syna Bożego.
Szatan chce, by Jezus realizował swoją misję za pomocą siły, prestiżu, bogactwa i próżności. Jezus stanowczo odrzuca te pokusy. Ukazuje swoje Synostwo Boże jako bezgraniczne zaufanie i posłuszeństwo w realizowaniu zbawczych planów Ojca.
Szatan sugeruje, aby Jezus użył swojej duchowej mocy dla zaspokojenia własnych potrzeb życiowych, do wykonania spektakularnego widowiska, by wzbudzić podziw u ludzi, dla zdobycia władzy i nadmiernego bogactwa tego świata.
Te trzy pokusy, które Chrystus odrzucił, są zawsze aktualne i ujawniają się w różny sposób, także w obecnej rzeczywistości. Można tu wymienić niektóre z nich: łatwe zdobywanie bogactwa oraz różnych wartości doczesnych, często w sposób nieuczciwy, krzywdzący innych ludzi, zwłaszcza biednych i ciężko pracujących.
Do tych pokus należą również pewne postawy życiowe takie, jak: pycha, próżność, poszukiwanie prestiżu, wyróżnienia, korzystnego stanowiska dla zyskania uznania i poważania u ludzi, stawianie siebie w pozycji wyższości, dyskwalifikując i lekceważąc innych ludzi.
Okres Wielkiego Postu to czas na nawrócenie i powrót do Boga. To czas, aby zauważyć to wszystko, co wymaga korekty i naprawy. To właściwy czas, aby z życzliwością spojrzeć na bliźniego, otoczyć go troską i miłością. Jest to czas odpowiedni i dobry na odzyskanie radości i ufności, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi (por .Papież Franciszek)
Bóg czeka na nas, pragnie usunąć wszystko, co nas obciąża, chce uleczyć nasze serca i umysły. Bóg pragnie uwolnić ludzi z fałszywego przekonania, że bogactwo, pycha i wyniosłość, prestiż i sława są źródłem siły, panowania i skutecznym sposobem na szczęśliwe życie.
Wielki Post jest czasem na budowanie głębokiej i bliskiej relacji
z przebaczającym, miłującym i miłosiernym Ojcem.
s. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.
św. Maria od Wcielenia