logo

2020-03-01 I Niedziela Wielkiego Postu

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU A Mt 4,1-11


     
           
                                                                     

Nie samym chlebem żyje człowiek

Rozpoczynając swoją działalność publiczną, Jezus udał się na pustynie. Przebywał tam przez  40 dni, modlił się , pościł i był kuszony przez diabła.

Można tu wspomnieć Naród Wybrany, doświadczonego pokusami podczas wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Wówczas Izraelici zwątpili w opatrzność Bożą, wystawiali Boga na  próbę , opuścili Go służąc bożkom.

Tam, gdzie Izrael poniósł klęskę, Jezus, Syn Boży odniósł zwycięstwo.

Fragment Ewangelii o kuszeniu Jezusa dotyczy właściwego zrozumienia posłannictwa Syna Bożego.

Szatan chce, by Jezus realizował swoją misję za pomocą siły, prestiżu, bogactwa  i próżności. Jezus stanowczo odrzuca te pokusy. Ukazuje swoje Synostwo Boże jako bezgraniczne zaufanie i posłuszeństwo w realizowaniu zbawczych planów Ojca.

Szatan sugeruje, aby Jezus użył swojej duchowej mocy dla zaspokojenia własnych potrzeb życiowych, do wykonania spektakularnego widowiska, by  wzbudzić podziw u ludzi, dla zdobycia władzy i nadmiernego bogactwa tego świata.

Te trzy pokusy, które Chrystus odrzucił, są zawsze aktualne i ujawniają się w różny sposób, także w obecnej rzeczywistości. Można tu wymienić niektóre z nich:  łatwe zdobywanie bogactwa oraz różnych wartości doczesnych, często w sposób nieuczciwy, krzywdzący innych ludzi, zwłaszcza biednych i ciężko pracujących.

Do tych pokus  należą również pewne postawy życiowe takie, jak: pycha, próżność, poszukiwanie prestiżu, wyróżnienia, korzystnego stanowiska dla zyskania uznania i poważania u ludzi, stawianie siebie w pozycji wyższości, dyskwalifikując i lekceważąc innych ludzi.

Okres Wielkiego Postu to czas na nawrócenie i powrót do Boga. To czas, aby zauważyć to wszystko, co wymaga korekty i naprawy. To właściwy czas, aby z życzliwością spojrzeć na  bliźniego, otoczyć go troską i miłością. Jest to czas  odpowiedni i dobry na odzyskanie radości i ufności, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi  (por .Papież Franciszek)

Bóg czeka na nas,  pragnie usunąć wszystko, co nas obciąża, chce uleczyć nasze serca i umysły. Bóg pragnie uwolnić  ludzi z fałszywego przekonania, że bogactwo, pycha i wyniosłość, prestiż i sława są źródłem siły, panowania i  skutecznym sposobem na szczęśliwe życie.

Wielki Post jest czasem na budowanie głębokiej i bliskiej relacji
z przebaczającym, miłującym i miłosiernym Ojcem.

                                                                

s. Boguchwała Kuras OSU

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici