2020-01-19 II Niedziela Zwykła
II NIEDZIELA ZWYKŁA A J 1,29-34
OTO BARANEK BOŻY
Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” .
Znamienne jest to, że po przedstawieniu Jezusa, ewangelista natychmiast mówi o grzechu świata, czyli o wszelkiej nieprawości na ziemi. Są to grzechy tych, którzy już odeszli, grzechy pojawiające się wokół nas, oraz nasze osobiste przewinienia i niegodziwości, które drążą serca deprawując i zatruwając życie.
Jezus – Baranek Boży jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata (1 J 2,2).
Chrystus jest najdoskonalszym i jedynym Barankiem, danym przez Boga, aby uwolnić świat od zła.
Jezus, Baranek Boży, wziął na siebie grzechy wszystkich i przez swoją mękę i śmierć na krzyżu pojednał ludzkość z Bogiem. Syn Boży stał się Tym, którego symbolem, przez stulecia, były ofiary z tysięcy baranków. Chrystus jest jedynym Barankiem, danym przez Boga, nie tylko dla Izraela, ale również dla całego świata. On jest jedynym Zbawicielem wszystkich ludzi.
W Księdze Wyjścia jest mowa o baranku paschalnym, składanym w ofierze przed wyjściem Izraela z Egiptu ( Wj 12). Prorok Izajasza, w Pieśni o Cierpiącym Słudze Jahwe ukazuje baranka, który umarł za grzechy wszystkich ludzi ( Iz 53). Baranek ofiarowany przez Abrahama w zamian za swego syna Izaaka ( Rdz 22, 7-13), jest obrazem Jezusa – Baranka Bożego, ofiarowanego dla naszego zbawienia.
Po zmartwychwstaniu, widzimy Jezusa - zwycięskiego Baranka w chwale Ojca, ( Ap 5-7 ) oczekującego nas w nowym niebie, gdzie nie będzie cierpień, ani łez, ani śmierci ( por Ap 19; 21, 4nn).
Chociaż Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały przebywa w chwale nieba, jest również obecny w swoim Kościele pod postacią chleba i wina On jest zawsze tym Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata, który odpuszcza grzechy, okazuje miłosierdzie i darzy pokojem.
Jezus jest tym Barankiem, który uratował Izraela z niewoli egipskiej, Barankiem zapowiedzianym przez proroka Izajasza. Jest Barankiem i Synem Bożym ukazanym przez Jana Chrzciciela. Jest Barankiem, który umarł za nas na krzyżu, który przebywa w chwale Ojca i jest równocześnie z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata ( Mt 28,20).
Jezus przychodzi do nas każdego dnia, aby uwolnić nas od wszelkiego zła i obdarzyć nowym życiem oraz łaską, byśmy mogli rozpoznawać Go przychodzącego w każdej sytuacji naszej codzienności.
s. Boguchwała Kuras OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.
św. Aniela Merici