logo

2019-11-01 Uroczystość Wszystkich Świętych

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Dzisiejsza uroczystość jest świętem nieba. Jest również naszym świętem. Święci w niebie wstawiają się za nami, wypraszają nam łaski i błogosławieństwo Boga. Dziękujmy im za to szczególnie w dniu dzisiejszym.

Święci  również teraz żyją wśród nas. Są to ludzie, którzy praktykują Jezusowe błogosławieństwa: ubodzy w duchu, którzy znają swą ludzką ograniczoność i słabość, dlatego we wszystkim powierzają się Bogu; to  smutni z powodu panującego zła, w świecie i w ludzkich sercach; cisi, którzy z pokorą  pełnią wolę Boga i bez rozgłosu służą bliźnim i społeczeństwu; to ci, którzy pragną sprawiedliwości i prawdy; to miłosierni i ludzie o czystym i szczerym sercu oraz ci, którzy wprowadzają pokój przede wszystkim w swoim  środowisku; to prześladowani za swoje przekonania i życie zgodne z Ewangelią.

Nikt nie jest wolny od ludzkich słabości, błędów, grzechów. Święci nie są ideałami, ale są ludźmi, którzy potrafią oddać Bogu swoje braki, winy, klęski. Z pomocą Bożej łaski zmagają się ze swoimi słabościami , starają się naprawić to, co było nieudane i z ufnością oczekują na wieczne szczęście. Świętość nie jest nieskazitelnością moralną, perfekcjonizmem duchowym czy doskonałością . Świętość to pokorne otwarcie się na działanie Ducha Świętego, to miłość Boga i drugiego człowieka.

 

Świat jest  jak ogród, w którym Duch Święty, z godną podziwu fantazją, wzbudził rzesze świętych z różnych języków, ludów, kultur, różnego wieku i pozycji społecznej.

      Każdy jest inny od drugiego z niepowtarzalną osobowością i własnym duchowym charyzmatem. Wszystkich jednak cechuje pieczęć Jezusa, czyli odcisk Jego  miłości  ( Benedykt XVI).

                                                   

s. Boguchwała Kuras OSU

więcej rozważań »

II Niedziela Zwykła

Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici