Wyzwania i szanse wieku średniego. Jak żyć w pełni łaską powołania?
S. Władysława Krasiczyńska CSSJ poprowadziła w naszym domu częstochowskim sesję na temat wyzwań i szans, jakie niesie ze sobą wiek średni. W sesji w dniach 9 – 10 listopada wzięły udział siostry z różnych wspólnot. Była to okazja do refleksji nad tym, co pomaga, a co utrudnia przeżywać życie – jak określa to Vita consecrata, 70 - „w dynamice wierności”.
W kontekście tego wydarzenia i przekazywanych przez Siostrę psycholog treści warto przywołać, co na temat wieku średniego mówi adhortacja Vita consecrata:
„Istnieje pewien rodzaj młodości ducha, która nie przemija z czasem: wiąże się ona z tym, że na kolejnych etapach życia człowiek znajduje dla siebie nowe zadania, właściwy sposób życia, służenia i miłowania. (…)
Następny etap może się łączyć z ryzykiem przyzwyczajenia i z pokusą rozczarowania nikłością rezultatów. Należy zatem pomagać osobom konsekrowanym w średnim wieku, aby raz jeszcze spojrzały na swój pierwotny wybór w świetle Ewangelii i charyzmatycznej inspiracji i nie utożsamiały doskonałego poświęcenia z doskonałymi rezultatami. Pozwoli im to znaleźć nową energię i nową motywację dla wybranej drogi. Ten okres życia jest czasem poszukiwania wartości istotnych”.
Pierwszy syn z tej przypowieści robi wrażenie człowieka szczerego, posłusznego, kulturalnego i szanującego swojego ojca. Okazuje się jednak, że takim nie jest. Drugi syn - pozornie niegrzeczny i nietaktowny - opamiętał się i wykonał polecenie ojca. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby z szacunkiem i bez zwłoki odpowiedział na prośbę ojca.
Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.
św. Maria od Wcielenia