W niedzielę, 21 października 2018 r. wspólnota w Sierczy, podobnie jak wszystkie wspólnoty urszulańskie, obchodziła św. Urszulę, swoje patronalne święto.
W tym dniu świętowały z nami Siostry ze wspólnoty krakowskiej, które przyjechały na prezentację przygotowaną przez s. Iwonę Naglik oraz wspólne spotkanie przy urszulańskim placku. Wystąpienie s. Iwony dotyczyło życia św. Urszuli i historii sierczańskiego domu. Siostra starała się nam pokazać co było legendą, a co faktem w wydarzeniach z życia św. Urszuli i jej Towarzyszek. W drugiej części prezentacji opowiedziała o bogatych przeżyciach naszych poprzedniczek wczasiem prawie 100- letniej historii „dworku na Sierczy”, w którym w 1921r. osiedliły się siostry urszulanki.
Na spotkaniu w sali teatralnej byli obecni parafianie na czele z ks. Proboszczem, Janem Leśniakiem, przyjaciele naszej wspólnoty, sąsiedzi i dobroczyńcy. Cieszyłyśmy się zwłaszcza liczną obecnością naszych sióstr z Krakowa. Razem s Siostrami przybyła do nas, goszcząca we wspólnocie krakowskiej, s. Jane Horswill z Prowincji Angielskiej. Możemy więc powiedzieć, że nasze spotkanie z okazji św. Urszuli miało wymiar międzynarodowy i międzywspólnotowy.
Po wystąpieniu s. Iwony wszyscy obecni goście zostali zaproszeni na urszulańskie ciasto. Sporo radości i wspomnień z przeszłości wniosły panie, które jako dzieci uczęszczały do tak zwanej „ochronki” prowadzonej przez siostry. Wspomnieniom nie było końca.
Cieszymy się, że poprzez wspólne świętowanie, mogłyśmy powrócić z wdzięcznością – dzięki s. Iwonie Naglik - do życia św. Urszuli i do naszej bogatej historii i życia naszych Sióstr.
s. Kazimiera Luberda
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.
św. Aniela Merici