logo
Aktualności

Uroczystość św. Anieli Merici- niespodzianka krakowskich przedszkolaków dla wspólnoty sióstr

Wspomnienie świętej Matki Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli przypadające 27 stycznia w kalendarzu liturgicznym Kościoła to wielka uroczystość Zgromadzenia Sióstr Urszulanek oraz dzieł prowadzonych przez Siostry na całym świecie.

Krakowskie Przedszkolaki, które na co dzień wzrastają w wartościach opartych na myśli i charyzmacie świętej Anieli  także z radością świętowały. Przygotowując się do uroczystości starsze Przedszkolaki przypomniały sobie postać Świętej, a młodsze miały okazję Ją bliżej poznać. Bardzo pomocna okazała się prezentacja multimedialna oraz pieśni.

Przedszkolaki przygotowały dla Sióstr ze Zgromadzenia Krakowskiego niespodzianki: upiekły cynamonowe ciasta;  wykonały serce Patronki z opisującymi je przymiotami; kolorowe, krepinowe kwiaty Świętej Anieli, portret Świętej w kapliczce z papieru oraz drobne upominki samodzielnie wykonane wg własnych inwencji. Jednak największą i chyba najbardziej  zaskakującą  niespodzianką tego dnia była wizyta najstarszych Dzieci (przedstawicieli całej społeczności krakowskiego Przedszkola) w Refektarzu. Przedszkolaki złożyły Siostrom okolicznościowe życzenia, zaśpiewały mericiańskie pieśni, tradycyjne „Sto lat” oraz wręczyły Siostrom na ręce Sióstr - Prowincjalnej i Przełożonej krakowskiej Wspólnoty słodkości i podarunki. Bardzo wdzięcznie wyglądały w stroju urszulańskim Nela i Emilka (kto wie, może przyszłe siostry Urszulanki?),  które z właściwą roli powagą, ale i ogromną przyjemnością  przyniosły wielkie serce św. Anieli. Kilka dziewczynek odczytało autorski wiersz Emilki napisany  specjalnie na tę okazję. Dzieci także otrzymały od Sióstr coś dobrego do „połasuchowania” po powrocie do Przedszkola. Krótkie spotkanie z Siostrami było przepełnione pozytywnymi emocjami i mamy niemal pewność, że towarzyszyła mu także  duchowo w Niebie sama Święta Patronka.

II Niedziela Zwykła

Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici