„Najważniejsze jest przekazanie uczniom i nauczycielom urszulańskiego ducha” – mówi s. Agnieszka Młynarczykowska i dlatego też już na początku swojego dyrektorstwa powołała do istnienia zespół zadaniowy Serviam. W tym roku już po raz trzeci zorganizował on Tydzień Serviam. Odbywał się w dniach od 20 do 24 stycznia pod hasłem: „Całe ich zachowanie, czyny i słowa niech będą wyrazem miłości”. Zaczerpnięte z pism św. Anieli zostało wybrane jako temat wiodący na rok szkolny 2019/2020.
Tydzień Serviam był okazją do przemyślenia znaczenia tematu wiodącego. Jakie zachowania, jakie czyny i słowa wyrażają miłość w codzienności? Okazuje się, że uczniowie i ci starsi, i ci młodsi doskonale wiedzą, co robić, aby wyrażać miłość bliźniego w domu i w szkole. Jeśli czasami brakuje jej w przyjmowanych przez nich postawach, to wcale nie przez brak teoretycznych podstaw, co sami z lekkim zawstydzeniem przyznają.
W kontekście zbliżającej się Uroczystości św. Anieli uczniowie zostali zaproszeni do pochylania się nad wybranymi fragmentami jej pism. Młodszych wychowawcy zaprosili do kolorowania malowanek przedstawiających sceny z życia św. Anieli. Starsi musieli wysilić się bardziej – uruchomiając kreatywność i wyobraźnię, zaprezentować co wynieśli ze swojej lektury w formie Przepisu na … według św. Anieli. Trzeba przyznać, że byli bardzo pomysłowi, czego zilustrowaniem jest chociażby przepis na posłuszeństwo rodzicom stworzony przez jedną z grup. Jakich składników należy użyć? Nieodzowny jest: szacunek, zaufanie, pokora, autorytet rodzicielski, miłość oraz szczypta cierpliwości i wyrozumiałości. Wszystko to trzeba umiejętnie wymieszać.
Tydzień Serviam zachęcał nie tylko do refleksji, ale również do działania. W ramach podpowiedzenia, jak można konkretnie służyć drugiemu człowiekowi na co dzień, zaproszone zostały do szkoły Anita Morga i Magdalena Szydełko z Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” otaczającej swoją opieką osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie zobaczyli jak mogą wesprzeć fundację nie tylko finansowo, ale włączając się w wolontariat.
Nie z mniejszym entuzjazmem niż przed rokiem uczniowie wraz z wychowawcami podjęli inicjatywę Café Serviam. Ponadto przygotowywali własnoręcznie kanapki dla ubogich, które trafiły do klasztornej furty, każdego dnia wspierającej biednych przysłowiową kromką chleba. Starsi uczniowie prowadzili zabawy dla młodszych koleżanek i kolegów. Wszyscy zaangażowali się w coś.
Mówienia o potrzebie służby w codziennych relacjach nigdy za wiele, tak samo jak organizowanie akcji pokazujących, jak ją nieść. Tydzień Serviam to okazja, by przypominać o tym, co powinno stać się stałą praktyką i powracać do ideałów, które wskazała św. Aniela Merici.
s. Edyta Kapica OSU
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.
św. Maria od Wcielenia