logo
Aktualności

Tydzień Serviam w służbie kształtowania tożsamości urszulańskiej

„Najważniejsze jest przekazanie uczniom i nauczycielom urszulańskiego ducha” – mówi s. Agnieszka Młynarczykowska i dlatego też już na początku swojego dyrektorstwa powołała do istnienia zespół zadaniowy Serviam.  W tym roku już po raz trzeci zorganizował on Tydzień Serviam. Odbywał się w dniach od 20 do 24 stycznia pod hasłem: „Całe ich zachowanie, czyny i słowa niech będą wyrazem miłości”. Zaczerpnięte z pism św. Anieli zostało wybrane jako temat wiodący na rok szkolny 2019/2020. 

Tydzień Serviam był okazją do przemyślenia znaczenia tematu wiodącego. Jakie zachowania, jakie czyny i słowa wyrażają miłość w codzienności? Okazuje się, że uczniowie i ci starsi, i ci młodsi doskonale wiedzą, co robić, aby wyrażać miłość bliźniego w domu i w szkole. Jeśli czasami brakuje jej w przyjmowanych  przez nich postawach, to wcale nie przez brak teoretycznych podstaw, co sami z lekkim zawstydzeniem przyznają. 

W kontekście zbliżającej się Uroczystości św. Anieli uczniowie zostali zaproszeni do pochylania się nad wybranymi fragmentami jej pism. Młodszych wychowawcy zaprosili do kolorowania malowanek przedstawiających sceny z życia św. Anieli. Starsi musieli wysilić się bardziej – uruchomiając kreatywność i wyobraźnię, zaprezentować  co wynieśli ze swojej lektury w formie Przepisu na … według św. Anieli. Trzeba przyznać, że byli bardzo pomysłowi, czego  zilustrowaniem jest chociażby  przepis na posłuszeństwo rodzicom stworzony przez jedną z grup. Jakich składników należy użyć? Nieodzowny jest: szacunek, zaufanie, pokora, autorytet rodzicielski, miłość oraz szczypta cierpliwości i wyrozumiałości. Wszystko to trzeba umiejętnie wymieszać.  

Tydzień Serviam zachęcał nie tylko do refleksji, ale również do działania. W ramach podpowiedzenia, jak można konkretnie służyć drugiemu człowiekowi na co dzień, zaproszone zostały do szkoły Anita Morga i Magdalena Szydełko z Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” otaczającej swoją opieką osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie zobaczyli jak mogą wesprzeć fundację nie tylko finansowo, ale włączając się w wolontariat. 

Nie z mniejszym entuzjazmem niż przed rokiem uczniowie wraz z wychowawcami podjęli inicjatywę  Café Serviam.  Ponadto przygotowywali własnoręcznie kanapki dla ubogich, które trafiły do klasztornej furty, każdego dnia wspierającej biednych przysłowiową kromką chleba. Starsi uczniowie prowadzili zabawy dla młodszych koleżanek i kolegów. Wszyscy zaangażowali się w coś.

Mówienia o potrzebie służby w codziennych relacjach nigdy za wiele, tak samo jak organizowanie akcji pokazujących, jak ją nieść. Tydzień Serviam to okazja, by przypominać o tym, co powinno stać się stałą praktyką i powracać do ideałów, które wskazała św. Aniela Merici. 

s. Edyta Kapica OSU

XXVII Niedziela Zwykła

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii (Mk 10, 2-16) Jezus przypomina nam o nierozerwalności małżeństwa i wskazuje na prostotę serca dzieci. W odpowiedzi na pytania faryzeuszy podkreśla, że miłość małżeńska jest Bożym zamysłem od stworzenia świata. Zapraszamy do lektury refleksji Ojców Kościoła, którzy, opierając się na Słowie Bożym, pomagają nam zrozumieć, jak budować trwałe więzi oparte na Bożych zasadach.

 

          

Na dziś

Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.

św. Maria od Wcielenia