Radość wspólnego przeżywania nadchodzącego patriotycznego święta dzieliliśmy z zaproszonymi gośćmi: siostrą przełożoną Zgromadzenia Kingą Klepek, Siostrą Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 159 Sióstr Urszulanek oraz Siostrami ze Zgromadzenia.
Akademię otworzył korowodem dostojnie poruszających się par tradycyjny, najstarszy polski taniec narodowy – polonez w wykonaniu sześciolatków w epokowych strojach szlacheckich. Pięciolatki zatańczyły spokojnego kujawiaka w formie narodowej. Dzieci 5 – i 6 – letnie w małych grupkach recytowały tematyczne strofy poetyckie odnoszące się do wydarzeń historycznych 3 maja 1791 r.
W rolę najważniejszego autora Konstytucji, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Staś z grupy 6 – latków. Na zakończenie z radością odśpiewano „Mazurka 3 maja” Rajnolda Suchodolskiego. Po części oficjalnej Akademii przedszkolaki obejrzały reprodukcję obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” w dużym formacie umieszczoną na dekoracji.
Dzieci dowiedziały się czym jest Konstytucja i odkryły, że także w Przedszkolu każda grupa ma swoistą „małą konstytucję” w postaci umów, zasad czy kodeksów grupowych.
za: http://przedszkole42.krakow.pl/akademia-z-okazji-228-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja/
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici