logo
Aktualności

Spotkanie w Kołomyi

W dniach 3-5 stycznia 2022 r. w Kołomyi odbyło się spotkanie urszulanek pracujących na Ukrainie. W ubiegłym roku nie udało nam się spotkać z powodu pandemii, ale w tym roku było to możliwe. Była to niejako kontynuacja spotkania sprzed dwóch lat, kiedy to razem z s. Iwoną Naglik pochylałyśmy się nad tematem naszej urszulańskiej tożsamości, misji i charyzmatu.

Tym razem poprosiłyśmy ją o przypomnienie nam historii naszych „domów wschodnich”. S. Iwona chętnie przyjęła zaproszenie. Cieszyłyśmy się również obecnością Siostry Prowincjalnej Iwony Skorupy.

Pierwszy dzień był dość intensywny. Podczas czterech spotkań z s. Iwoną Naglik przeszłyśmy przez ogólną historię naszego Zakonu, by potem skupić się na klasztorach na terenie Polski. Interesował nas szczególnie Tarnów, ale poznałyśmy również historię nieudanej fundacji w Czerniowcach na Bukowinie. Wieczorem uczestniczyłyśmy we Mszy św. w kościele parafialnym, a po kolacji był czas na wspólną rekreację „Jedność w różnorodności”. Każda z Sióstr miała za zadanie przebrać się za przedstawicielkę jakiegoś kontynentu (utworzyłyśmy pary), a podczas rekreacji było dużo konkursów i zadań dla tych par i grup. Dało nam to dużo radości 

W drugim dniu, przed południem, przeniosłyśmy się ponad sto lat wcześniej do Tarnowa i jego fundacji – Kołomyi, Lwowa i Stanisławowa. Natomiast po południu spotkałyśmy się z ks. Dziekanem Kazimierzem Halimurką, z którym nasze Siostry Krystyna Rynkiewicz i Marta Ryk zaczynały, w 1989 roku, pracę w parafii Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku. Ks. Kazimierz odprawił też w naszej kaplicy Mszę św. w intencji naszych zmarłych Sióstr, które pracowały na tych terenach.

Ostatni dzień był podsumowaniem spotkania. Każda miała okazję, by się podzielić radościami i trudnościami naszego urszulańskiego życia i apostolstwa. Na zakończenie czekała nas niespodzianka – jasełka przygotowane przez młodzież kołomyjskiej parafii. Młodzież uczestniczyła również we Mszy św. odprawionej przez administratora parafii ks. Michała Machnio, a po Eucharystii spotkaliśmy się na wspólnej agapie.

Dziękujemy wszystkim osobom, dzięki którym mogłyśmy przeżyć ten czas siostrzanego spotkania.

s. Olena Nevinska OSU

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Trójca Święta jest też wzorem dla Kościoła. Jesteśmy w nim wezwani do jedności i wzajemnej miłości, która jest konkretnym świadectwem naszej wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

 

 

Na dziś

Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.

św. Maria od Wcielenia