S. Świętosława Ryk urodzona 25 listopada 1918 roku obchodzi swoje setne urodziny. W liście gratulacyjny skierowanym do jubilatki s. Benigna Kania, przełożona prowincjalna napisała:
„Z uznaniem myślę o stu latach przeżytych w tak twórczy i pełen zaangażowania sposób, co widoczne stało się zwłaszcza w podeszłych latach. Swoim przykładem uczy nas Siostra, że życie - na każdym jego etapie - trzeba brać świadomie dzień po dniu.
Kochana s. Świętosławo, wraz z całą Prowincją, dziękujemy dziś Bogu za długie, piękne lata życia, które Bóg wpisał w ważny moment historii naszego narodu. Jest bowiem Siostra rówieśniczką Niepodległej! Urodzona we Lwowie, należy Siostra do pokolenia, które z całym przekonaniem żyło w myśl zawołania Bóg, Honor, Ojczyzna. Realizowała to Siostra w naszym urszulańskim życiu ślubami zakonnymi i służbą kolejnym pokoleniom Polaków.
Dziękujmy więc Bogu za łaski, które Siostrę umacniały i prowadziły przez 100 lat życia, i dzięki którym możemy się teraz cieszyć jego owocami”.
W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici