logo
Aktualności

Rekolekcje sióstr przełożonych

Przełożone wspólnot urszulańskich naszej prowincji, w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia, odprawiały ośmiodniowe rekolekcje.

W niedzielę Przemienienia Pańskiego przełożone wspólnot urszulańskich zakończyły ośmiodniowe rekolekcje. W tygodniu ćwiczeń duchownych towarzyszył im o. Stanisław Morgalla SJ. Miały one miejsce w Ostrówku pod Warszawą, gdzie Helenka Kowalska, przyszła głosicielka Miłosierdzia Bożego, pracowała jako pomoc domowa u państwa Aldony i Samuela Lipszyców. Do dziś zachowana jest ich piękna przedwojenna willa. 

„Tu poznałam jak bardzo mnie Bóg miłuje” - zapisze po latach w Dzienniczku św. s. Faustyna. Można powiedzieć, że jej doświadczenie, w jakimś wymiarze, stało się też udziałem uczestniczek rekolekcji. Mądre prowadzenie rekolekcjonisty, trwanie razem na modlitwie w ciszy otaczającej to miejsce przyrody oraz piękno kwiatów okalających dom sprawiły, że miłość Boga i wspólnota siostrzana stały się jakby bardziej namacalne.

Po czasie intensywnej modlitwy siostry uczestniczyły w warsztacie prowadzonym przez Izabelę Antosiewicz. Prowadząca, wychodząc od Jezusowej przypowieści o talentach,  próbowała podpowiedzieć nam  jak odkrywać i wzmacniać własne i innych talenty.

Ostatni dzień pobytu w Ostrówku, 7 sierpnia, spędziłyśmy na spotkaniu z przełożoną prowincjalną i jej radą. Dzieliłyśmy się sprawami dotyczącymi naszych wspólnot oraz podejmowały bieżące tematy.

Ostrówek i Dom św. Faustyny to także Siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego, które tam posługują. Ich otwarcie i prawdziwie siostrzana gościnność były też dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem i znakiem jedności w różnorodności naszych charyzmatów. 

E.D.

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.

św. Aniela Merici