Za kilka dni będziemy świętowali 100. rocznicę niepodległości naszej Ojczyzny. Najstarsze klasy szkoły lubelskiej przygotowują się do tego wydarzenia wędrując śladami ludzi, którzy poświęcili swe życie dla Niepodległej.
Słoneczna środa była dla klas ósmych wyjątkowym dniem nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę, ale z powodu klasowej wycieczki do Warszawy. Tuż przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości mogliśmy podążać śladami bohaterów i męczenników, którzy oddali swoje życie dla Ojczyzny. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by następnie ruszyć śladami powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nasi przewodnicy nie tylko przybliżyli nam historię powstania i różne losy jego uczestników, ale ukazali sens historii - która przede wszystkim uczy życia, wyciągania wniosków i wskazuje wartości, dla których warto żyć i umierać. Bohaterscy powstańcy, tak jak my, urodzili się w wolnej Polsce, ale musieli porzucić swoje marzenia i plany, oni nie zawiedli. Wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego teraz my musimy szanować to, co mamy dziś i nie zmarnować krwi poległych za naszą Ojczyznę i naszą wolność. To najważniejsze przesłanie dla nas. Naszą wędrówkę skończyliśmy na Powązkach, gdzie odnaleźliśmy groby bohaterów "Kamieni na szaniec" - harcerzy Szarych Szeregów. Po wizycie w Muzeum stali się nam jeszcze bardziej bliscy. Zapalone znicze i cicha modlitwa pełna wzruszenia zamknęła jak klamra przeżycia całego dnia.
Dziękujemy naszym wychowawcom p. Marcie Muszyńskiej i s. Marii Magdalenie Masłoń oraz opiekunom s. Barbarze Markiewicz i p. Janowi Kurowiakowi za zorganizowanie i poprowadzenie nas śladami tych, którzy są dla nas wzorem bohaterstwa i miłości Ojczyzny. To było wspaniałe przygotowanie do Święta Niepodległości.
Więcej zdjęć na stronie szkoły. Zapraszamy!
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
W duchowej radości
przejdźmy przez to nasze krótkie życie.
św. Aniela Merici