Papież Franciszek ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Do włączenia się w inicjatywę zaprosił wszystkich wiernych, zarówno katolików, jak i wyznawców innych religii.
Dlatego „Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne” (JP II)
Nasza modlitwa o pokój - w Ziemi Świętej, Ukrainie i w innych krajach - może mieć różne formy. W tej intencji możemy ofiarować Bogu: Mszę świętą, różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, post, trudy dnia, przełamanie niechęci wobec kogoś …
Nie bądźmy obojętni na tragedie ludzi nękanych przez konflikty zbrojne!

Uroczystość Trójcy Świętej nie jest celebracją abstrakcyjnej nauki. Jest świętem Boga, który jest blisko, Boga, który jest relacją. Boga, który nie przestaje zapraszać człowieka do życia w miłości. I może właśnie tyle trzeba dziś powiedzieć: nie zdołamy ogarnąć Trójcy, ale możemy pozwolić, by Trójca ogarnęła nas.

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.
św. Aniela Merici