Papież Franciszek ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Do włączenia się w inicjatywę zaprosił wszystkich wiernych, zarówno katolików, jak i wyznawców innych religii.
Dlatego „Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne” (JP II)
Nasza modlitwa o pokój - w Ziemi Świętej, Ukrainie i w innych krajach - może mieć różne formy. W tej intencji możemy ofiarować Bogu: Mszę świętą, różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, post, trudy dnia, przełamanie niechęci wobec kogoś …
Nie bądźmy obojętni na tragedie ludzi nękanych przez konflikty zbrojne!
W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.
Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.
św. Aniela Merici