logo
Aktualności

Pielgrzymi i urszulanki

Wakacyjny czas pielgrzymek, szczególnie dzień 15 sierpnia – Wniebowzięcia Matki Bożej i 26 sierpnia – Matki Bożej Częstochowskiej, to dla naszej wspólnoty w Częstochowie dni bardzo radosne, ale również czas bardzo wytężonej pracy i służby pielgrzymom zdążającym z całej Polski do tronu Matki i Królowej narodu.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, z ogromną radością przekonałyśmy się i doświadczyłyśmy tego, że ludzie wrócili na pielgrzymie szlaki. Mimo, iż istniała obawa, że ruch pielgrzymkowy zostanie wstrzymany, pątnicy z determinacją i pełni wiary i nadziei wyruszyli w drogę do swojej Matki.

Pierwsze nasze kontakty z pielgrzymami, to bardzo serdeczne i entuzjastyczne witanie przechodzących obok naszego domu pątników. Zwykle witamy ich z tarasu, z balkonu i z bramy klasztoru. Niektórzy z nich odpowiadali na powitanie, oznajmiając głośno: „Zaraz do was przyjdziemy!”

Jako siostry i gospodarze przyjmujący gości pod swój dach, doświadczmy zwykle ogromnej wdzięczności za przyjęcie, przygotowanie noclegu i posilenie tradycyjną zupą i bigosem. W dużej mierze spotkałyśmy się z pielgrzymami, którzy już od wielu lat zatrzymują się w naszym domu. Zawsze jednak są też nowi goście, którzy rezerwują sobie miejsca na kolejny rok.

W tych sierpniowych dniach - dzięki pielgrzymom i wraz z nimi - nasze serca opływały w radość, wdzięczność i szczęście. Mimo, iż było bardzo dużo pracy, wspierałyśmy się nawzajem, a to dawało nam również radość, że możemy mieć udział w pielgrzymowaniu właśnie poprzez służbę pątnikom. Wielkiego wsparcia doświadczyłyśmy od wolontariuszek, Łucji i Julii, oraz s. Agnieszki – urszulanki, misjonarki z Senegalu. Dzięki ich zaangażowaniu, pomocy i pełnej entuzjazmu postawy służby, łatwiej było nam działać w duchu urszulańskiego SERVIAM i w siostrzanym „INSIEME”, o które tak bardzo prosi nas nasza Założycielka, św. Aniela Merici. „Niech was wiąże węzeł miłości”.

s. Bernadeta Guzy OSU

Niedziela Męki Pańskiej

W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.

 

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici