logo
Aktualności

Nadzwyczajna Kapituła Generalna Urszulanek Unii Rzymskiej

W dniach 2 – 28 września 2024 roku w Rzymie będzie miała miejsce Nadzwyczajna Kapituła Generalna. Jak sama nazwa wskazuje jest to wydarzenie „nadzwyczajne”, to znaczy zwoływane dodatkowo w czasie pomiędzy kapitułami odbywającymi się w ściśle określonej częstotliwości.

Podczas tego wydarzenia, 69 urszulanek z różnych prowincji z całego świata podejmie się redagowania nowych konstytucji. Wypracowany dokument zostanie następnie przedstawiony Stolicy Świętej do zatwierdzenia. Nadzwyczajna Kapituła została poprzedzona długim procesem przygotowawczym, w który zaangażowane były wszystkie siostry naszego Instytutu. Delegatki będą więc pracować w oparciu o tekst konstytucji, przygotowany w ramach tego wspólnego procesu rozeznawania.

Konstytucje to podstawowy prawny dokument regulujący wewnętrzne zasady życia zakonnego realizowanego - w naszym przypadku - według charyzmatu św. Anieli Merici.

Ze względu na wagę tego wydarzenia, prosimy wszystkie związane z nami osoby o modlitwę do Ducha Świętego. Niech On sam prowadzi nas na tym ostatnim etapie pracy nad konstytucjami i będzie ich głównym Redaktorem.

Duchu Święty, Ty natchnąłeś Świętą Anielę,
aby dała swoim towarzyszkom Regułę Życia. 

Natchnij nas, abyśmy razem napisały na nowo nasze Konstytucje;
pomóż nam rozeznać to, do czego Bóg wzywa nas,
jako córki Anieli, w sercu dzisiejszego świata. 

Anielo, Ty wiedziałaś, że zostałaś wybrana przez Boga,
podobnie jak każda z nas;
naucz nas Twojej odwagi i zaangażowania
w radykalne życie
konsekracją.  

Wiedziałaś, że świat w Twoich czasach potrzebował zmiany;
bądź z nami, kiedy wsłuchujemy się
i odpowiadamy na potrzeby naszych czasów.

Wiedziałaś, jak ważne jest
życie w duchu rozeznawania i otwartości;
ucz nas podejmować drogę przemiany naszych serc i umysłów,
abyśmy mogły prowadzić to dzieło odnowy
zgodnie z Twoim charyzmatem.
 

Św. Anielo, módl się za nami!

XXII Niedziela Zwykła

Liczne polemiki Jezusa z faryzeuszami i uczonymi w Piśmie dotyczyły fałszywej religijności. Jezus zarzuca im brak spójności między czynami a szczerą motywacją serca, brak konsekwencji, hipokryzję, koncentrację na czysto zewnętrznych przejawach pobożności z pomijaniem sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia. Chrystus nie zgadza się ze stosowaną przez nich podwójną miarą – bardzo surową i wymagającą dla innych, łagodną i pobłażliwą dla siebie.

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici