W dniach 2 – 28 września 2024 roku w Rzymie będzie miała miejsce Nadzwyczajna Kapituła Generalna. Jak sama nazwa wskazuje jest to wydarzenie „nadzwyczajne”, to znaczy zwoływane dodatkowo w czasie pomiędzy kapitułami odbywającymi się w ściśle określonej częstotliwości.
Podczas tego wydarzenia, 69 urszulanek z różnych prowincji z całego świata podejmie się redagowania nowych konstytucji. Wypracowany dokument zostanie następnie przedstawiony Stolicy Świętej do zatwierdzenia. Nadzwyczajna Kapituła została poprzedzona długim procesem przygotowawczym, w który zaangażowane były wszystkie siostry naszego Instytutu. Delegatki będą więc pracować w oparciu o tekst konstytucji, przygotowany w ramach tego wspólnego procesu rozeznawania.
Konstytucje to podstawowy prawny dokument regulujący wewnętrzne zasady życia zakonnego realizowanego - w naszym przypadku - według charyzmatu św. Anieli Merici.
Ze względu na wagę tego wydarzenia, prosimy wszystkie związane z nami osoby o modlitwę do Ducha Świętego. Niech On sam prowadzi nas na tym ostatnim etapie pracy nad konstytucjami i będzie ich głównym Redaktorem.
Duchu Święty, Ty natchnąłeś Świętą Anielę,
aby dała swoim towarzyszkom Regułę Życia.
Natchnij nas, abyśmy razem napisały na nowo nasze Konstytucje;
pomóż nam rozeznać to, do czego Bóg wzywa nas,
jako córki Anieli, w sercu dzisiejszego świata.
Anielo, Ty wiedziałaś, że zostałaś wybrana przez Boga,
podobnie jak każda z nas;
naucz nas Twojej odwagi i zaangażowania
w radykalne życie konsekracją.
Wiedziałaś, że świat w Twoich czasach potrzebował zmiany;
bądź z nami, kiedy wsłuchujemy się
i odpowiadamy na potrzeby naszych czasów.
Wiedziałaś, jak ważne jest
życie w duchu rozeznawania i otwartości;
ucz nas podejmować drogę przemiany naszych serc i umysłów,
abyśmy mogły prowadzić to dzieło odnowy
zgodnie z Twoim charyzmatem.
Św. Anielo, módl się za nami!
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.
św. Aniela Merici