logo
Aktualności

Kto może pojąć, niech pojmuje! (Mt 19, 12)
Dzień Życia Konsekrowanego

Już po raz 23. obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest on okazją, by przypomnieć o kobietach i mężczyznach, którzy podążają - można powiedzieć - mniej uczęszczaną ścieżką życia. Pytani o to, dlaczego wybrali tę właśnie drogę, dlaczego, jak większość z nas, nie wychodzą za mąż, nie żenią się, zazwyczaj nie potrafią udzielić prostej odpowiedzi. Ten sam kłopot mieliby z pewnością apostołowie - Piotr, Andrzej, Jakub i Jan - zapytani, dlaczego poszli za Jezusem, zostawiając sieci, łodzie, rodziny…

Coś z tego, co stało się ich udziałem, co zmieniło bieg życia pierwszych uczniów Jezusa, a po nich niezliczonej rzeszy kobiet i mężczyzn, uchwycił w swej poezji, Karol Wojtyła, który - już jako Jan Paweł II - ustanowił Dzień Życia Konsekrowanego.

 

Ja jestem rybak Jan. Tak mało jest we mnie
do kochania.
Jeszcze czuję: u brzegu jeziora – pod stopami drobniutki żwir –
i nagle – On.  (K. Wojtyła, Matka)

 

Jest we mnie kraina przeźroczysta
w blasku jeziora Genezaret –
i łódź... i rybacza przystań,
oparta o ciche fale...

i tłumy, tłumy serc, zagarnięte przez Jedno Serce,
przez Jedno Serce najprostsze,
przez najłagodniejsze –


- albo znowu - wieczór z Nikodemem,
- albo znowu - nad brzegiem morskim,
dokąd powracam codziennie, oczarowany Twą pięknością
- A to wszystko: ten wieczór z Nikodemem,
ta kraina i rybacza przystań,
i toń taka przeźroczysta, i Postać taka bliska –

a to wszystko przez Punkt jeden Biały
z najczystszej bieli
objęty w sercu człowieczym
krwawym przepływem czerwieni. (Karol Wojtyła, Pieśń o Bogu ukrytym)

Niech nasza modlitwa towarzyszy osobom konsekrowanym, by mogli sprostać swemu powołaniu, by swoim życiem „oddanym całkowicie Chrystusowi, wskazywali, że celem naszego życia jest sam Bóg i tylko w Nim, z Nim i dla Niego możemy odnaleźć spełnienie wszystkich naszych pragnień i tęsknot. (…)”  (Z Listu bp. Jacka Kicińskiego CMF  Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP)

List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 2.02.2020 r.

E.D.

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień jest czasem łaski, który daje nam Pan. Dlatego trzeba otworzyć serce na Światło Chrystusa oraz dla ludzi, aby stali się dla nas bliskimi jak siostry i bracia w rodzinie Bożej.

 

Na dziś

Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.

św. Aniela Merici