W niedzielę, 22 września 2019 r. zakończył się trzydniowy Ogólnoukraiński Kongres Rodzin. Spotkania odbywały się w ramach obchodzonego przez Kościół katolicki w Ukrainie Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny. W kongresie uczestniczyły też nasze siostry: s. Teresa Kozak i s. Elżbieta Struzik.
„Rodzina silna Bogiem”
W niedzielę 22 września 2019 roku zakończył się trzydniowy Ogólnoukraiński Kongres Rodzin. Spotkania odbywały się w ramach obchodzonego przez Kościół katolicki w Ukrainie, Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny.
Kongres rozpoczął się od Uroczystości Świętej Rodziny. Jego celem było zjednoczenie środowisk wspierających małżeństwa i rodziny. W kongresie wzięli udział specjaliści z Ukrainy a także z Polski. Swoje konferencje wygłosili Jadwiga i Jacek Pulikowscy oraz Angelika i Grzegorz Górni.
Kongres odbywał się na terenie diecezji kamieniecko-podolskiej, stając się okazją do spotkania i wspólnej modlitwy wszystkich tych, którym nie jest obojętne życie małżeństw i rodzin. Podczas tego szczególnego roku odbywała się peregrynacja ikony Świętej Rodziny od domu do domu w każdej katolickiej parafii. W dekanacie był wyznaczony kościół, gdzie można było otrzymać odpust zupełny. Każdy dzień kongresu miał swoją specyfikę i temat. Pierwszy był dniem pojednania i modlitwy. Przeżywano go w Sanktuarium Męki Pańskiej w Szarogrodzie. Mszy św. przewodniczył ks. bp Bronisław Bernacki, przewodniczący Episkopatu Ukrainy. Homilię wygłosił bp Stanisław Szyrokoradiuk. Ksiądz biskup podkreślił ogromną rolę kobiety w budowaniu szczęśliwej rodziny, jej dar macierzyństwa. Nawet gdy kobieta jest z różnych powodów bezpłodna, posiada dar macierzyństwa duchowego. Zaznaczył, że obecnie świat prowadzi walkę z rodziną, a to jest miejsce prawdziwego szczęścia, miłości i służenia. I do tego nas wzywa Bóg.
Po Mszy świętej przewodniczący Komisji ds. Rodziny przy Episkopacie Ukrainy ks. bp Radosław Zmitrowicz wygłosił konferencję na temat pojednania. Ona stała się wprowadzeniem do drogi krzyżowej ze świadectwami, którą przeżyli uczestnicy spotkania. W programie tego dnia uczestniczyła s. Teresa Kozak z parafianami z Czerniowiec.
Na kolejne dwa dni kongres przeprowadził się do Winnicy. W sobotę, 21 września, spotkania odbywały się w winnickich kościołach. Dzieci miały osobny program w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, młodzież - w kościele Matki Bożej Anielskiej, natomiast małżeństwa w kościele Ducha Świętego. Konferencje, przemówienia oraz panele dyskusyjne odbywały się w kościele Ducha Świętego. Uczestnicy omawiali szeroki wachlarz zagadnień między innymi tj. teologia ciała, pomoc małżeństwom w kryzysie, współczesne wyzwania dla rodziny w Ukrainie itp.
Ostatni dzień kongresu rozpoczął się w niedzielę 22 września o godz. 10.00 obok kościoła Braci Kapucynów. Tysiące rodzin, duchowieństwo oraz osoby konsekrowane przeszły ulicami Winnicy w Eucharystycznej procesji na zakończenie Ogólnoukraińskiego Kongresu Rodzin.
Interesujący jest raport Grzegorza Górnego umieszczony w portalu WPolityce. Napisał tam: „Goście z Zachodu, z którymi obserwowałem marsz, byli pod wielkim wrażeniem tysięcy ludzi padających na ulicy na kolana przed Chrystusem w monstrancji”. Marsz Rodzin zakończył się Mszą świętą na miejskim placu, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Ukrainie abp Claudio Gugerotti. Byli obecni również duchowni przedstawiciele bratnich kościołów chrześcijańskich - prawosławia i protestantów a także przedstawiciele Muzułmanów i Żydów. Tego dnia uczestniczyła w Kongresie s. Elżbieta Struzik z parafianami z Czerniowiec.
Na kongresie obecna była p. Magdalena Kaczmarek przedstawicielka działającej w Niemczech papieskiej organizacji „Kirche in Not”. To m.in. dzięki wsparciu tej organizacji kongres rodzin mógł się odbyć. A potrzeba takich spotkań na Ukrainie jest nagląca, ponieważ plaga rozwodów sięga 70% małżeństw. Ponadto obserwuje się nieświadomość duchowego wymiaru małżeństwa oraz jego sakramentalnej istoty zarówno wśród katolików jak i prawosławnych.
Kościół katolicki na Ukrainie, na miarę swoich możliwości podejmuje konkretne działania by ratować małżeństwo i rodzinę. Diecezja kamieniecko-podolska ma dosyć dobrze rozwijające się duszpasterstwo rodzin. Posiada stronę internetową, na której osoby szukające pomocy mogą zapoznać się z wieloma inicjatywami wspierającymi małżeństwa i rodziny, m. in.: inicjatywa Tato.net. ; Rycerze Kolumba, „Okna Życia”; Wspólnota Syhar czy też Centrum św. Marcina de Porres (pomoc dla dzieci i rodzin), prowadzona przez Ojców Dominikanów. W tym roku również Sympozjum katechetyczno-pastoralne w Gródku było poświęcone w całości rodzinie. Uczestniczyły w nim: s. Tetiana Lesiuk, s. Teresa Kozak i s. Elżbieta Struzik.
Ponadto, co jakiś czas, przeważnie w dużych miastach, odbywają się w Ukrainie Marsze Życia i Obrony Rodziny. W jednym z nich w Kijowie, 8 czerwca, wziął udział Ambasador RP Bartosz Cichocki. Podczas takich uroczystości są wręczane nagrody rodzinom oraz działaczom na rzecz polityki Prolife.
Informacje z CREDO podała s. Elżbieta Struzik OSU, Czerniowce.
Czas Adwentu dobiega końca. IV Niedziela to moment, w którym nasze serca przyspieszają, bo widać już blask zbliżających się Świąt. Wkrótce będziemy świętować przyjście na świat Zbawiciela – wypełnienie obietnicy, którą Bóg złożył ludzkości. Dzisiejsze czytania prowadzą nas głębiej w tajemnicę Bożego działania i przygotowują do spotkania z Chrystusem, naszym Królem narodów i Kamieniem węgielnym, na którym możemy oprzeć całe nasze życie. W tym czasie refleksji warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: Czy moje serce jest gotowe, by przyjąć Tego, który przychodzi?
Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.
św. Aniela Merici