logo
Aktualności

Kobieta ukształtowana przez miłość Boga – bł. Blandyna Merten OSU

18 maja wspominamy bł. Blandynę Merten OSU, błogosławioną Urszulankę, nauczycielkę. Jest patronką nauczycieli i wychowawców urszulańskich.

Bł. Blandyna Merten OSU (1883–1918) w swym krótkim 35-letnim życiu dostąpiła zjednoczenia z Chrystusem. Analiza źródeł, jakimi były relacje świadków jej życia oraz zachowane notatki, doprowadziły do ważnych wniosków. Na pierwszy plan wysuwa się wpływ rodziców i nauczycieli, którzy żyli wiarą i wprowadzali ją w dzieciństwie w modlitwę oraz w naśladowanie Jezusa.

Kolejno należy podkreślić, że we wczesnej młodości została doświadczona bolesną śmiercią obojga rodziców. Jako nauczycielka dzieci i młodzieży zachowywała równowagę między troską o relację z Bogiem a pracą, w której inspirowała się wiarą.

Zachowywanie uważności na głos Boga pozwoliło jej rozpoznać urszulańskie powołanie zakonne łączące życie kontemplacyjne z wprowadzaniem młodych w świat dojrzałości intelektualnej i duchowej. W jej drodze życia wewnętrznego wyróżniają się trzy elementy: naśladowanie Chrystusa w ukryciu, codzienne wierne wypełnianie obowiązków oraz coraz pełniejsze oddawanie się miłości Boga i bliźnich.

Przeczytaj cały artykuł s. Anny Emmanueli Klich OSU pt. "Kobieta ukształtowana przez miłość Boga – bł. Blandyna Merten OSU"

XXV Niedziela Zwykła

Właściciel winnicy jest obrazem Boga, który przychodzi o różnym czasie i zaprasza do pracy w swojej winnicy, to jest dla królestwa Bożego.

 

 

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia