18 maja wspominamy bł. Blandynę Merten OSU, błogosławioną Urszulankę, nauczycielkę. Jest patronką nauczycieli i wychowawców urszulańskich.
Bł. Blandyna Merten OSU (1883–1918) w swym krótkim 35-letnim życiu dostąpiła zjednoczenia z Chrystusem. Analiza źródeł, jakimi były relacje świadków jej życia oraz zachowane notatki, doprowadziły do ważnych wniosków. Na pierwszy plan wysuwa się wpływ rodziców i nauczycieli, którzy żyli wiarą i wprowadzali ją w dzieciństwie w modlitwę oraz w naśladowanie Jezusa.
Kolejno należy podkreślić, że we wczesnej młodości została doświadczona bolesną śmiercią obojga rodziców. Jako nauczycielka dzieci i młodzieży zachowywała równowagę między troską o relację z Bogiem a pracą, w której inspirowała się wiarą.
Zachowywanie uważności na głos Boga pozwoliło jej rozpoznać urszulańskie powołanie zakonne łączące życie kontemplacyjne z wprowadzaniem młodych w świat dojrzałości intelektualnej i duchowej. W jej drodze życia wewnętrznego wyróżniają się trzy elementy: naśladowanie Chrystusa w ukryciu, codzienne wierne wypełnianie obowiązków oraz coraz pełniejsze oddawanie się miłości Boga i bliźnich.
Przeczytaj cały artykuł s. Anny Emmanueli Klich OSU pt. "Kobieta ukształtowana przez miłość Boga – bł. Blandyna Merten OSU"
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.
św. Maria od Wcielenia