logo
Aktualności

Kardynał zakochany w urszulankach

W dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza przypominamy o jego wyjątkowej więzi z urszulankami i głębokim wpływie, jaki wywarł na historię naszego zakonu. Oto 10 ciekawostek, które przybliżą relację św. Karola z urszulankami.

  1. Młody Kardynał - Karol Boromeusz został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu w wieku zaledwie 27 lat. Był jednym z najmłodszych biskupów tamtych czasów, a swoje zadanie traktował niezwykle poważnie.
  2. Reforma i edukacja – św. Karol postawił sobie trzy priorytety: kształcenie duchowieństwa, reformę życia zakonnego i nauczanie wiernych. Przez swoje życie założył aż 740 szkół doktryny chrześcijańskiej, dbając o formację katolicką na niespotykaną dotąd skalę.
  3. Miłość od pierwszego wejrzenia - podczas swoich wizyt apostolskich do Brescii Karol Boromeusz odwiedzał tamtejsze urszulanki, wyrażając podziw dla ich wierności i zaangażowania. W swoich listach chwalił je za ich pobożność i za wpływ, jaki miały na młode pokolenie oraz swoje rodziny.
  4. Pierwszy klasztor w Mediolanie - W 1567 roku w Mediolanie założył Towarzystwo św. Urszuli - wspólnotę inspirowaną Regułą św. Anieli Merici. Zmodyfikował ją tak, by umożliwić urszulankom prowadzenie życia wspólnotowego, co stało się fundamentem dalszego rozwoju zakonu.
  5. Zmiana w Regule św. Anieli - widząc, jak ważne było dzieło urszulanek, Karol dodał do pierwotnej Reguły urszulanek nowy rozdział, który jasno określał ich misję katechizowania i formacji dziewcząt oraz kobiet.
  6. Edukacja kobiet - dla św. Karola istotne było, by młode kobiety miały dostęp do edukacji. Urszulanki, po ślubie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, składały również czwarty ślub – zobowiązanie do wychowywania i edukacji dziewcząt.
  7. Zalecenie dla biskupów - na synodzie metropolitarnym św. Karol zalecił wszystkim biskupom zakładanie wspólnot urszulańskich w większych miastach, by mogły wspierać edukację młodzieży i odnowę duchową społeczeństwa.
  8. Nadzieja w urszulankach - św. Karol widział w działalności urszulanek drogę do odnowy moralnej społeczeństwa. Uważał, że ich praca z młodymi dziewczętami miała kluczowe znaczenie dla przekazywania wiary i wartości chrześcijańskich przyszłym pokoleniom.
  9. Ekspansja urszulanek - Dzięki jego wsparciu klasztory urszulańskie szybko rozprzestrzeniły się w północnych Włoszech, a później we Francji i na całym świecie, zyskując uznanie jako ośrodki edukacji i formacji duchowej.
  10. Miłość do urszulanek –o wielkiej serdeczności, jaką św. Karol darzył urszulanki świadczą listy i homilie skierowane bezpośrednio do sióstr. Oto fragmenty:

- Homilia skierowana do urszulanek w 1583 roku: Córki ukochane, jesteśmy zawstydzeni widząc pewne dusze tak pobożne i tak spragnione rzeczy Bożych (...), skupione i prowadzące głębokie życie wewnętrzne, umartwione, znoszące pogardę i upokorzenie, zawsze jednak radosne i zdane na Wolę Bożą...

- List św. Karola poprzedzający Regułę: (...) Mamy również nadzieję, że pamiętając o naszej troskliwości i ojcowskiej ku wam miłości, będziecie od czasu do czasu wspominać nas w pobożnych i częstych modlitwach. Polecamy więc Was Bogu Panu naszemu, aby użyczył Wam swego błogosławieństwa, pozwolił co dnia wzrastać w liczbę i umacniał Was w świętych cnotach dla zbawienia Waszego, a na chwałę swego Boskiego Majestatu.

Święty Karolu Boromeuszu, módl się za nami!

VI Niedziela Wielkanocna

Pokój Chrystusa nie jest zakończeniem, lecz początkiem. Nie jest ciszą dla ciszy, lecz wewnętrzną siłą, która uzdalnia do podjęcia drogi. Do życia Ewangelią w świecie, który nie rozumie pokoju odkupionego przez krzyż. Pokój, który daje Jezus, nie usypia – ale budzi i posyła. Nie zatrzymuje w bezpiecznym wieczerniku, lecz prowadzi ku Górze Oliwnej, ku Getsemani, ku światu potrzebującemu świadków nadziei.

 

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia