logo
Aktualności

Kardynał zakochany w urszulankach

W dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza przypominamy o jego wyjątkowej więzi z urszulankami i głębokim wpływie, jaki wywarł na historię naszego zakonu. Oto 10 ciekawostek, które przybliżą relację św. Karola z urszulankami.

  1. Młody Kardynał - Karol Boromeusz został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu w wieku zaledwie 27 lat. Był jednym z najmłodszych biskupów tamtych czasów, a swoje zadanie traktował niezwykle poważnie.
  2. Reforma i edukacja – św. Karol postawił sobie trzy priorytety: kształcenie duchowieństwa, reformę życia zakonnego i nauczanie wiernych. Przez swoje życie założył aż 740 szkół doktryny chrześcijańskiej, dbając o formację katolicką na niespotykaną dotąd skalę.
  3. Miłość od pierwszego wejrzenia - podczas swoich wizyt apostolskich do Brescii Karol Boromeusz odwiedzał tamtejsze urszulanki, wyrażając podziw dla ich wierności i zaangażowania. W swoich listach chwalił je za ich pobożność i za wpływ, jaki miały na młode pokolenie oraz swoje rodziny.
  4. Pierwszy klasztor w Mediolanie - W 1567 roku w Mediolanie założył Towarzystwo św. Urszuli - wspólnotę inspirowaną Regułą św. Anieli Merici. Zmodyfikował ją tak, by umożliwić urszulankom prowadzenie życia wspólnotowego, co stało się fundamentem dalszego rozwoju zakonu.
  5. Zmiana w Regule św. Anieli - widząc, jak ważne było dzieło urszulanek, Karol dodał do pierwotnej Reguły urszulanek nowy rozdział, który jasno określał ich misję katechizowania i formacji dziewcząt oraz kobiet.
  6. Edukacja kobiet - dla św. Karola istotne było, by młode kobiety miały dostęp do edukacji. Urszulanki, po ślubie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, składały również czwarty ślub – zobowiązanie do wychowywania i edukacji dziewcząt.
  7. Zalecenie dla biskupów - na synodzie metropolitarnym św. Karol zalecił wszystkim biskupom zakładanie wspólnot urszulańskich w większych miastach, by mogły wspierać edukację młodzieży i odnowę duchową społeczeństwa.
  8. Nadzieja w urszulankach - św. Karol widział w działalności urszulanek drogę do odnowy moralnej społeczeństwa. Uważał, że ich praca z młodymi dziewczętami miała kluczowe znaczenie dla przekazywania wiary i wartości chrześcijańskich przyszłym pokoleniom.
  9. Ekspansja urszulanek - Dzięki jego wsparciu klasztory urszulańskie szybko rozprzestrzeniły się w północnych Włoszech, a później we Francji i na całym świecie, zyskując uznanie jako ośrodki edukacji i formacji duchowej.
  10. Miłość do urszulanek –o wielkiej serdeczności, jaką św. Karol darzył urszulanki świadczą listy i homilie skierowane bezpośrednio do sióstr. Oto fragmenty:

- Homilia skierowana do urszulanek w 1583 roku: Córki ukochane, jesteśmy zawstydzeni widząc pewne dusze tak pobożne i tak spragnione rzeczy Bożych (...), skupione i prowadzące głębokie życie wewnętrzne, umartwione, znoszące pogardę i upokorzenie, zawsze jednak radosne i zdane na Wolę Bożą...

- List św. Karola poprzedzający Regułę: (...) Mamy również nadzieję, że pamiętając o naszej troskliwości i ojcowskiej ku wam miłości, będziecie od czasu do czasu wspominać nas w pobożnych i częstych modlitwach. Polecamy więc Was Bogu Panu naszemu, aby użyczył Wam swego błogosławieństwa, pozwolił co dnia wzrastać w liczbę i umacniał Was w świętych cnotach dla zbawienia Waszego, a na chwałę swego Boskiego Majestatu.

Święty Karolu Boromeuszu, módl się za nami!

IV Niedziela Adwentu

Czas Adwentu dobiega końca. IV Niedziela to moment, w którym nasze serca przyspieszają, bo widać już blask zbliżających się Świąt. Wkrótce będziemy świętować przyjście na świat Zbawiciela – wypełnienie obietnicy, którą Bóg złożył ludzkości. Dzisiejsze czytania prowadzą nas głębiej w tajemnicę Bożego działania i przygotowują do spotkania z Chrystusem, naszym Królem narodów i Kamieniem węgielnym, na którym możemy oprzeć całe nasze życie. W tym czasie refleksji warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: Czy moje serce jest gotowe, by przyjąć Tego, który przychodzi?

Na dziś

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici