3 listopada 1946 roku po raz pierwszy we Wrocławiu podwoje otworzyła szkoła średnia prowadzona przez Siostry Urszulanki. W podnoszącym się powoli powojennym Wrocławiu siostry dokonały rzeczy wielkiej – nadludzkim wysiłkiem, dzielnym stawianiem czoła piętrzącym się problemom, sprawiły, że Liceum zaistniało na mapie Wrocławia.
Dokładnie 75 lat później Mszą św. w kościele zainaugurowaliśmy uniwersyteckim Rok Jubileuszowy, który będzie trwał do 23 czerwca. Uroczystą dziękczynną Eucharystię w intencji naszej szkoły odprawił ks. Arkadiusz Krżiżok, a oprócz naszego pocztu sztandarowego, uroczystość uświetniła delegacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II. Po Mszy społeczność szkolna zebrała się przez budynkiem szkoły przy pl. Nankiera na uroczystym apelu upamiętniającym pierwszy dzwonek sprzed 75 lat. Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrały siostra dyrektor, Katarzyna Niemiec oraz siostra przełożona, Kinga Klepek. Siostry, jako naturalne spadkobierczynie spuścizny pozostawionej przez dawne siostry dyrektorki i przełożone, wspomniały pokolenia dziewcząt i profesorów kształtujących charakter Liceum w ubiegłych latach i powołały się na niezmienne wartości, takie jak odwaga, odpowiedzialność, szlachetność i troska o drugiego człowieka, leżące u podstaw wychowania urszulańskiego. Po nich życzenia naszej szkole złożyli goście specjalni – p. Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz przedstawiciel wrocławskiego oddziału IPN, p. Marek Gadowicz, którzy także podziękowali siostrom za dzieło szkoły, która wykształciła roczniki „ludzi o jasnych umysłach, gorących sercach, czystych rękach i prostych moralnych kręgosłupach”.
Po apelu uczestnicy inauguracji udali się do auli, gdzie wysłuchaliśmy wykładu dr s. Darii Klich OSU o okolicznościach, które doprowadziły do utworzenia Liceum w 1946 roku oraz o trudnych początkach szkoły.
Inauguracja jest początkiem naszego świętowania – przewidujemy wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji, a rok zakończy się uroczystością 23 czerwca 2022 roku.
Rok Jubileuszowy Liceum Urszulańskiego we Wrocławiu>>>
Materiał filmowy z inauguracji Roku Jubileuszowego
tekst i foto. ze strony szkoły
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici