logo
Aktualności

Choć przez chwilę zapachniało domem…

Od prawie dwóch miesięcy w krakowskim domu gościmy grupę uchodźców z Ukrainy. Są to kobiety i dzieci, pochodzące w większości ze wschodniej i południowej części kraju ( z Odessy, Dniepra, z okolic Zaporoża, Charkowa, Połtawy i Żytomierza).

Razem 23 osoby – 13 osób dorosłych oraz 10 dzieci. Bardzo zależy nam na tym, by nasz dom był dla nich – choć w niewielkim stopniu –  namiastką domu, który musieli opuścić … W związku z tym zaprosiłyśmy  naszych gości do wspólnego świętowania Wielkiej Nocy. Najpierw rodziny mogły razem z nami wziąć udział w Triduum Paschalnym oraz zapoznać się z katolickimi i polskimi tradycjami świątecznymi. Tydzień później panie miały możliwość przygotowania i przeżycia Świąt Wielkanocnych zgodnie z prawosławną tradycją: w nocy piekły tradycyjne babki świąteczne, które ozdabiały razem z dziećmi, poszły do cerkwi, by poświęcić  pokarmy oraz przygotowywały ulubione potrawy tak, by w Niedzielę Zmartwychwstania, przypadającą w tym roku w naszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, zasiąść razem z nami do świątecznego stołu.

Były bardzo szczęśliwe i pełne wdzięczności, że w taki sposób – choć daleko od najbliższych – mogły przeżyć Święta Wielkanocne.
Choć przez chwilę zapachniało jednak domem…

s. Weronika Świętosławska

II Niedziela Zwykła

Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.

Na dziś

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.

św. Aniela Merici