logo
Aktualności

Choć przez chwilę zapachniało domem…

Od prawie dwóch miesięcy w krakowskim domu gościmy grupę uchodźców z Ukrainy. Są to kobiety i dzieci, pochodzące w większości ze wschodniej i południowej części kraju ( z Odessy, Dniepra, z okolic Zaporoża, Charkowa, Połtawy i Żytomierza).

Razem 23 osoby – 13 osób dorosłych oraz 10 dzieci. Bardzo zależy nam na tym, by nasz dom był dla nich – choć w niewielkim stopniu –  namiastką domu, który musieli opuścić … W związku z tym zaprosiłyśmy  naszych gości do wspólnego świętowania Wielkiej Nocy. Najpierw rodziny mogły razem z nami wziąć udział w Triduum Paschalnym oraz zapoznać się z katolickimi i polskimi tradycjami świątecznymi. Tydzień później panie miały możliwość przygotowania i przeżycia Świąt Wielkanocnych zgodnie z prawosławną tradycją: w nocy piekły tradycyjne babki świąteczne, które ozdabiały razem z dziećmi, poszły do cerkwi, by poświęcić  pokarmy oraz przygotowywały ulubione potrawy tak, by w Niedzielę Zmartwychwstania, przypadającą w tym roku w naszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, zasiąść razem z nami do świątecznego stołu.

Były bardzo szczęśliwe i pełne wdzięczności, że w taki sposób – choć daleko od najbliższych – mogły przeżyć Święta Wielkanocne.
Choć przez chwilę zapachniało jednak domem…

s. Weronika Świętosławska

Uroczystość Bożego Ciała

Eucharystia jest szczególnym darem miłości. Jest darem, który może zaspokoić duchowy głód każdego człowieka. Jest chlebem z nieba, który daje życie światu (por. J 6,33). Eucharystia jest nie tylko darem, jest przede wszystkim chlebem życia, jest Bogiem, który wychodzi na spotkanie człowieka, przychodzi aby nas nawiedzić.

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia