Od prawie dwóch miesięcy w krakowskim domu gościmy grupę uchodźców z Ukrainy. Są to kobiety i dzieci, pochodzące w większości ze wschodniej i południowej części kraju ( z Odessy, Dniepra, z okolic Zaporoża, Charkowa, Połtawy i Żytomierza).
Razem 23 osoby – 13 osób dorosłych oraz 10 dzieci. Bardzo zależy nam na tym, by nasz dom był dla nich – choć w niewielkim stopniu – namiastką domu, który musieli opuścić … W związku z tym zaprosiłyśmy naszych gości do wspólnego świętowania Wielkiej Nocy. Najpierw rodziny mogły razem z nami wziąć udział w Triduum Paschalnym oraz zapoznać się z katolickimi i polskimi tradycjami świątecznymi. Tydzień później panie miały możliwość przygotowania i przeżycia Świąt Wielkanocnych zgodnie z prawosławną tradycją: w nocy piekły tradycyjne babki świąteczne, które ozdabiały razem z dziećmi, poszły do cerkwi, by poświęcić pokarmy oraz przygotowywały ulubione potrawy tak, by w Niedzielę Zmartwychwstania, przypadającą w tym roku w naszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, zasiąść razem z nami do świątecznego stołu.
Były bardzo szczęśliwe i pełne wdzięczności, że w taki sposób – choć daleko od najbliższych – mogły przeżyć Święta Wielkanocne.
Choć przez chwilę zapachniało jednak domem…
s. Weronika Świętosławska
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.
św. Aniela Merici