logo
Aktualności

A gdybyśmy się umówili i wszyscy byli miłosierni …

Ksiądz Krzysztof, który głosił rekolekcje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sierczy k. Wieliczki wpadł na nietypowy pomysł. Właściwie … dwa pomysły.

Dzieci, na jego prośbę, wykonywały rysunki. I w tym nie było jeszcze niczego nadzwyczajnego, ale potem … Ksiądz udał się z tymi rysunkami do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
w Łagiewnikach i w bazylice złożył je na stopniach przed tabernakulum, wyobrażającym glob ziemski. Owocem tej swoistej wycieczki był … list napisany przez rysunek do jego twórcy. Zaczynał się on od słów: ”Cześć, to ja, Twój rysunek z Rekolekcji”. W liście znalazła się krótka opowieść o miejscu, w którym Jezus rozmawiał ze świętą siostrą Faustyną oraz o przesłaniu, jakie jej zostawił. „Pan Jezus chciał – czytamy w liście - aby Siostra przypomniała wszystkim ludziom, że Pan Bóg  ich kocha, tak bardzo, bardzo, że aż Pan Jezus - Syn Boży oddał za nich życie (…). Pan Jezus mówił, że zło pokona ten człowiek, który jest miłosierny tak jak Pan Bóg. A Bóg pomaga i wybacza ludziom”.

I tu mali adresaci listu otrzymali konkretną propozycję:

„Pomaganiem i wybaczaniem ludzie wypędzają zło ze swoich rodzin, szkół, klas, osiedli, miast, wsi i krajów, a gdyby się umówili i wszyscy byli miłosierni to wypędziliby zło z całego świata”.

I to jest ten drugi  pomysł. Niesamowicie prosty sposób pokonywania zła, prawda? Prosty, ale chyba jednak niełatwy, skoro za naszą granicą, w Syrii i w tylu, tylu innych miejscach na ziemi ludzie ciągle występują przeciw sobie.

Ale właśnie dlatego, ocierając się niejako o zło i jego skutki (w wielu domach gościmy osoby
z Ukrainy), gdybyśmy wszyscy naprawdę umówili się i byli miłosierni, zło znalazłoby się w odwrocie.

Sami tego z pewnością nie jesteśmy w stanie dokonać, ale z Jezusem Miłosiernym … to się da zrobić!. W imię Jezusa i z Jezusem przejdźmy więc od rozważania do działania, do czynów miłosierdzia, a sami się przekonamy. W ten sposób też najpełniej uczcimy Boże Miłosierdzie.

Księdzu Krzysztofowi dziękujemy za inspirację, która poruszyła nie tylko serca dzieci!

                                                                                                                                  E.D.

XXVI Niedziela Zwykła

Pierwszy syn z tej przypowieści robi wrażenie człowieka szczerego, posłusznego, kulturalnego i szanującego swojego ojca. Okazuje się jednak, że takim nie jest. Drugi syn - pozornie niegrzeczny i nietaktowny - opamiętał się i wykonał polecenie ojca. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby z szacunkiem i bez zwłoki odpowiedział na prośbę ojca.

 

 

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia