Rodzina urszulańska
Jest wiele zgromadzeń zakonnych, które czerpią z duchowości św. Anieli Merici, uznają ją za swą założycielkę lub wprost naszą nazwę Urszulanki - wszystkie one stanowią rodzinę św. Anieli.
Dzisiaj rodzina św. Anieli liczy około 30.000 sióstr, z których część żyje jak w XVII w. w autonomicznych klasztorach, inne należą do ponad 30 instytutów działających na prawach diecezjalnych lub papieskich. Wśród nich największą grupę stanowią Urszulanki Unii Rzymskiej.
Charyzmat św. Anieli Merici i jej posłannictwo sprawiły, że wiele towarzystw i kongregacji uważa Ją za swoją Matkę.
Już po raz trzeci został wydany katalog córek św. Anieli. Do jego powstania przyczyniły się liczne Towarzystwa i Kongregacje Córek św. Anieli.
Po raz pierwszy został on przygotowany w 1991 r. podczas międzyurszulańskiego spotkania w Rzymie na temat «Charyzmat św. Anieli, żywy w każdej z nas, głębokim źródłem naszej jedności».
Katalog ten przedstawia każdy z naszych instytutów, jego założycieli, historię, misję oraz jego działalność dzisiaj. W ciągu ośmiu lat kilka kongregacji zmniejszyło się liczbowo, ale pojawiły się także nowe fundacje (statystyki pochodzą z 2015 roku).
W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.
Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.
św. Aniela Merici