Probacja
![]()
Probacja jest czasem intensywnej odnowy, który zakon zapewnia każdej siostrze
po kilkunastu latach życia ślubami. Daje on możliwość dojrzałego przemyślenia
zdobytej wiedzy, doświadczenia życiowego i dokonania osobistej syntezy.
Siostry spędzają pewien czas we wspólnocie probacyjnej, odchodzą od życia bardziej czynnego, aby przeznaczyć czas na spotkanie z Chrystusem w samotności
oraz na dłuższej modlitwie. Rekolekcje 30-dniowe pomagają siostrom
ukierunkować swoje życie zdecydowanie ku Bogu.
Zazwyczaj podczas probacji siostry pielgrzymują do Rzymu
- aby utwierdzić się w miłości do Kościoła
oraz odwiedzają miejsca związane ze św. Anielą Merici - naszą Założycielką.

Uroczystość Trójcy Świętej nie jest celebracją abstrakcyjnej nauki. Jest świętem Boga, który jest blisko, Boga, który jest relacją. Boga, który nie przestaje zapraszać człowieka do życia w miłości. I może właśnie tyle trzeba dziś powiedzieć: nie zdołamy ogarnąć Trójcy, ale możemy pozwolić, by Trójca ogarnęła nas.

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.
św. Aniela Merici