logo

2022-08-28 XXII Niedziela Zwykła

22 NIEDZIELA ZWYKŁA C Łk 14,1.7-14

Nie zajmuj pierwszego miejsca

W kontekście uzdrowienia chorego w szabat, co było niezgodne z ówczesnym zwyczajem żydowskim, jak twierdzili faryzeusze, Jezus ukazuje szeroką perspektywę większej miłości i troski o człowieka. 

Podczas uczty u pewnego faryzeusza, opowiedział przypowieść o zaproszonych gościach, którzy wybierali dla siebie zaszczytne, honorowe miejsca przy stole.

Chrystus skierował uwagę biesiadników na inne, na prawdziwe wartości: 

Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca (…). Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony (por. Łk 14, 8-11; zob. także Prz 25,6-7).

Sugestia Chrystusa różni się znacznie od ludzkiej, ziemskiej logiki.

Jezus zwrócił się również do człowieka, który Go zaprosił i powiedział : 

Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów. Zaproś ubogich, ułomnych chromych i niewidomych. Będziesz szczęśliwy, ponieważ odpłatę otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych (por. Łk 14,12-14).

Chrystus nie zabrania spotykać się w gronie rodzinnym czy z przyjaciółmi. Pragnie, aby pamiętać również o innych, zwykle pomijanych, zapomnianych czy lekceważonych.

Nie należy oceniać czy segregować ludzi według ich zamożności, przynależności klasowej, zajmowanego stanowiska, czy tytułu naukowego. Życzliwość i dobroć nie powinna ograniczać się tylko do miłych, bliskich, do zamkniętego grona, czy do tych, którzy są źródłem jakiejś korzyści.

Chrystus uczy o bezinteresownej życzliwości i chrześcijańskiej miłości wobec każdego człowieka, zwłaszcza względem tych, wśród których żyjemy. Zachęca, do troski o zagubionych, o tych z marginesu społecznego, odsuniętych, niedostrzeganych, ubogich i chorych, Chodzi o to, aby, nikim nie gardzić, przed nikim nie zamykać swojego serca.

Jezusowy sposób i wartościowania często stoi w opozycji do mentalności tego świata. Prawdziwą wielkością i wartością w życiu człowieka jest miłość, bezinteresowność i służba.

Niektórzy egzegeci, w tej przypowieści, widzą pewną aluzję do Eucharystii. To właśnie my jesteśmy tymi ubogimi, ułomnymi, chorymi, niewidomymi, których Jezus zaprasza na ucztę. 

 

       

s. Boguchwała Kuras OSU



 

więcej rozważań »

Zesłanie Ducha Świętego

W Biblii słowa – wicher i ogień są często symbolami dynamicznej, twórczej obecności Ducha Bożego, który wspiera, podtrzymuje i odnawia życie religijne człowieka. Duch Święty daje wzrost duchowy, pobudza do nowego zapału i gorliwości we wspólnocie Kościoła Chrystusowego.

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia