Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Miesiąc w Senegalu

Wielkim ubogaceniem był dla mnie pobyt, w ramach zanurzenia przed probacją, u naszych sióstr w Senegalu. Czas od 12 października do 13 listopada 2017 r. spędziłam we wszystkich czterech wspólnotach. Dzięki temu zobaczyłam, jak w kraju, gdzie religią dominującą jest islam, siostry poprzez swoje apostolstwo służą wszystkim, bez względu na wyznanie, przyczyniając sie do budowania pokoju.

Zanurzenie w Senegalu

Thiès

Moim pierwszym przystankiem była wspólnota w Thiès. Tutaj powiało młodością, gdyż znajduje się tu dom nowicjatu, postulat, a we wspólnocie przebywają dwie nasze juniorystki oraz dwie z innych zgromadzeń. Głównym apostolstwem wspólnoty jest prowadzenie collegu dla dziewcząt. Większość uczennic to muzułmanki. Uczestnicząc w obchodach patronalnego święta św. Urszuli, podziwiałam jak siostry potrafią mądrze i z szacunkiem dla wolności religijnej, zjednoczyć uczennice i nauczycieli we wspólnym świętowaniu.

Léhar

Z miasta przeniosłam się na wieś, gdzie mogłam choć trochę poczuć tradycyjną Afrykę. Przyjechałam tuż po zakończeniu pory deszczowej, gdy wszystko było jeszcze świeże, zielone, kwitnące, więc zachwycałam się pięknem przyrody. Tutaj miałam możliwość odwiedzić wioski na terenie naszej parafii i spotkać się z katolikami, którzy w bardziej odległych miejscach stanowią niewielką grupę, ale wierną. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, jak żywy jest tutaj kult Miłosierdzia Bożego. W czasie pobytu ujmowała mnie prostota, otwartość i ogromna życzliwość ludzi. Język nie stanowił przeszkody do porozumienia.

Sandiara

Kolejnym przystankiem była również wspólnota w wiosce, ale jakże innej niż Léhar. Sandiara to prawie małe miasteczko. Siostry są tam dopiero od czterech lat, same mieszkają w wynajętym domu, ale prowadzą piękne apostolstwo - przedszkole i szkołę podstawową. Mieszkańcy wioski, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, bardzo doceniają obecność i pracę sióstr. Wielką radością dla mnie było patrzeć na maluchy w mundurkach, które w czasie lekcji pilnie się uczyły, a na przerwie biegały za piłką, pomimo wielkiego upału.

Zanurzenie w Senegalu

Thiaroye

Ostatnim miejscem mojego pobytu w Senegalu była wspólnota w Thiaroye, gdzie przebywają dwie nasze polskie siostry. Tutaj oprócz włączenia się w rytm życia, który wyznacza praca w przychodni i katechizacja w parafii, przeżyłam kilka nadzwyczajnych wydarzeń. Dla parafii ważnym momentem była wizytacja biskupa. Przy tej okazji organizowane były różnorodne spotkania, a wszystkie grupy etniczne zamieszkujace na terenie parafii prezentowały swoje zwyczaje i stroje. Innym istotnym wydarzeniem było spotkanie sióstr juniorystek w uroczystość Wszystkich Świętych. Był to prawdziwie świąteczny dzień, ale przeżyty w zupełnie innej atmosferze niż 1 listopada w Polsce.

Wszystko, co piękne szybko się kończy, tak też dobiegł końca mój pobyt w Senegalu. W czasie tego miesiąca doświadczyłam, jak żywy jest Kościół katolicki i jak wiele młodych osób bierze aktywny udział w Jego życiu. Pobyt u sióstr pobudził mnie również do większej gorliwości w modlitwie za ten kontynent i za misjonarzy, bo nawet kochając Afrykę, nie jest łatwo żyć w tak odmiennych warunkach klimatycznych i kulturowych.

s. Natalia Zdunek OSU

 

Na dziś


Zobaczcie zatem,
jak ważne jest
zjednoczenie i zgoda.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

Urszulańskie Dni Młodych

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych