Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Jubileusz 100 lat urszulanek w Lublinie

„Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu cześć i chwała na wieki wieków. Amen.” (1 Tm 1, 15-17) - słowa z listu do Tymoteusza przewidziane w liturgii na dzień 16 września 2017 r. nabrały szczególnego znaczenia dla wspólnoty urszulanek, która w tym dniu obchodziła jubileusz 100-lecia swojej obecności w Lublinie.

» zdjęcia z jubileuszu «

100 lat urszulanek w Lublinie

Wspólne świętowanie rozpoczął wykład s. Iwony Naglik „Sto lat klasztoru urszulanek UR w Lublinie”, w którym przywołała ona najważniejsze wydarzenia ze stuletniej historii urszulanek w tym mieście. Koncert chóru Jubileaeum poprzedził centralny punkt jubileuszu, którym była msza święta pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika sprawowana w Archikatedrze Lubelskiej. Urszulanki lubelskie oraz licznie przybyłe siostry z Krakowa, Poznania, Rybnika, Sierczy, Tarnowa,  Warszawy, Wrocławia i pobliskiego Nałęczowa, na czele s. Benigną Kanią, przełożoną prowincjalną dziękowały Bogu za minione stulecie. Były też obecne dwie siostry z Prowincji Holenderskiej - s. Angélique van Laarhoven i s. Karin Camerik. W dziękczynienie włączyła się również społeczność szkoły podstawowej prowadzonej przez wspólnotę lubelską oraz zebrani na Eucharystii goście. Ks. Arcybiskup, nawiązując do odczytanej Ewangelii, zwrócił się do Sióstr ze słowami:  „Drogie Siostry, dziękuję Wam dziś za to, że przez 100 lat Waszej pracy w sercu miasta, Wasz dom budowałyście zawsze na Skale, którą jest Jezus Chrystus. Dlatego to dzieło, mimo tylu zawirowań naszej historii ostatniego wieku, przetrwało”.

100 lat urszulanek w Lublinie

Druga część uroczystości odbyła się na przyszkolnym terenie rekreacyjnym. Wzięli w niej też udział szczególni goście: Prezydent Miasta Lublina - Krzysztof Żuk, Poseł na Sejm RP - Lech Sprawka, Lubelski Kurator Oświaty - Teresa Misiuk oraz Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania - Ewa Dumkiewicz-Sprawka. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły.

100 lat urszulanek w Lublinie

Deszcz co prawda pokrzyżował nieco przebieg uroczystości, utrudniając przeprowadzenie Jubileuszowego Pikniku Rodzinnego, nie zdołał on jednak odebrać jubileuszowej radości, która towarzyszyła wszystkim do końca. 

s. Ewa Dziura OSU

100 lat urszulanek w Lublinie

Zaproszenie na sympozjum jubileuszowe w Lublinie

Na dziś


Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

Urszulańskie Dni Młodych

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych