Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Zesłanie Ducha Świętego

  Zesłanie Ducha Świętego   (Dz 2,1-11; J 20,19-23)

Przyjdź Duchu Święty, napełnij serca twoich wiernych
i zapal w nich ogień twojej miłości.

 

Po zmartwychwstaniu Jezus przyszedł do Apostołów i powiedział: Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone ( J 20,22-23). Z jeszcze większą mocą Duch Święty, w Dniu Pięćdziesiątnicy, zstąpił na zgromadzonych w Wieczerniku uczniów, gdzie z Maryją, Matką Jezusa trwali na modlitwie ( por. Dz 1,13-14). Niewidzialny Duch Święty przyszedł jako wiatr i ogień i napełnił wszystkich ( por. Dz 2,2-4).

Te dwa symbole, często stosowane w Piśmie św. jako znaki obecności Boga , przybliżają nam działanie Ducha Świętego.

Wiatr jest niewidzialny i nieuchwytny, nie można go powstrzymać. Swoim działaniem obala przeszkody, rozprasza obawy, łamie opory. Wiatr jest rzeczywistością dynamiczną. Nie można mu narzucać kierunku lub decydować o jego sile.

Ogień, oprócz różnych negatywnych atrybutów, ma także pozytywne cechy . Ogień oświetla, ogrzewa, oczyszcza. Podobnie Duch Święty oświeca ludzki rozum, oczyszcza i rozpala serce człowieka, wypala wszystko, co stare a czyni nowym stworzeniem (por. A. Pronzato).

Duch Święty oświecił umysły Apostołów, obdarzył ich apostolskim zapałem, entuzjazmem, odwagą męczenników i darem języków. Wtedy otworzyli dotąd zamknięte ze strachu przed Żydami drzwi, wyszli na ulice i bez lęku , z odwagą głosili wielkie dzieła Boga.

Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów nie było jedynym wydarzeniem, lecz powtarza się nadal. Duch Święty zawsze przychodzi przynosząc swoje owoce : miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie ( por. Gal 5,22).

Ks. Jan Twardowski mówi, że z Bogiem niewidzialnym w codziennym życiu spotykamy się najczęściej. Każde nawrócenie, dobra spowiedź, początek powołania, każde wielkie dzieło - to znak Niewidzialnego.

Kiedy ktoś raptem chce się zmienić, kiedy czuje potrzebę innego życia - to działa niewidzialny Duch Święty.

Niech Pocieszyciel - Duch Prawdy będzie z nami poprzez swoje dary. Niech będzie z nami Jego mądrość i rozum, wiedza i rada, męstwo, pobożność i bojaźń Boża, abyśmy umieli zawsze rozróżniać to, co od Boga pochodzi, i abyśmy umieli odróżniać to, co pochodzi od „ ducha świata" lub wręcz od „ księcia tego świata"( św. Jan Paweł II).

Chrystus nieustannie zsyła na Kościół ożywiającego Ducha, który kieruje jego losami
i przeznaczeniem. Duch Święty jest najlepszym Stróżem i Pasterzem,
który bezpiecznie prowadzi wyznawców Chrystusa do ostatecznego celu.

przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam
we wszystkim.

św. Aniela Merici

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych