Spotkanie 15

Nowe zadania

 

Zamknięcie szkół zmieniło oblicze klasztoru lubelskiego. Głównym dziełem apostolskim sióstr stała się katechizacja w ośrodkach parafialnych i w domowej kaplicy.

Wcześniej, bo już od 1952 roku po usunięciu religii ze szkół, pracowały siostry jako katechetki przy parafii Nawrócenia św. Pawła. Pierwszymi były m. Paulina Adamczyk i s. Franciszka Łoboda. Dołączyły do nich w następnych latach m. Wanda Kiżewska i m. Michalina Jedliczka.

We wrześniu 1956 r. Kuria Biskupia udzieliła misji kanonicznej m. Mechtyldzie Gołębiewskiej, s. Justynie Biegun i s. Anzelmie (Zofii) Opoce. Odtąd praca katechetyczna była dla nas najważniejszym urszulańskim zadaniem.

Trudno byłoby wymienić wszystkie nasze siostry katechetki, które z ogromnym zaangażowaniem i apostolską żarliwością w kilkunastu ośrodkach parafialnych na przestrzeni lat 1956-1991 katechizowały kilka tysięcy dzieci i młodzieży rocznie. Objęły swą pracą dzieci szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i licealną, ze Szkół Zasadniczych i Techników zawodowych. Przykładowo w roku szkolnym 1973/74 siedem sióstr (s. Michalina Jedliczka, s. Seweryna Łach, s. Klemensa Pawluk, s. Marta Ryk, s. Zofia Opoka, s. Walentyna Gaczoł, s. Mariola Kukiełka) w jednym tylko ośrodku katechetycznym przy parafii Nawrócenia św. Pawła katechizowało 1590 dzieci i młodzieży.

 

I Komunia św. w parafii Nawrócenia św. Pawła w 1959 r.

I Komunia św. w parafii Nawrócenia św. Pawła w 1959 r.

ks. infułat Dąbrowski - proboszcz, katecheci: ks. mgr Marek Zachajkiewicz, s. Elżbieta Łukasiewicz osu

 

 

I Komunia św. kl. II Szkoły nr 5 w parafii Nawrócenia św. Pawła w 1964 r.

I Komunia św. kl. II Szkoły nr 5 w parafii Nawrócenia św. Pawła w 1964 r.

ks. infułat Dąbrowski - proboszcz, katecheci: ks. mgr Marek Zachajkiewicz, s. mgr Klemensa Pawluk osu

 

 

I Komunia św. kl. II c Szkoły nr 21 w 1964 r.

I Komunia św. kl. II c Szkoły nr 21   w 1964 r.

katechizacja przy kościele akademickim KUL, katecheci: ks. dr Józef Zbiciak, s. Idalia Kieruczenko osu

 

 

Dziewczęta z katechizacji s. Natalii Rey w 1962 r.

Dziewczęta z katechizacji s. Natalii Rey w 1962 r.

 

Etat katechetki często przekra- czał obowiązujący limit godzin. Potrzeby były tak wielkie, że w pracę katechetyczną włączyły się siostry studentki z lubelskiego Domu Studiów. Były do niej dobrze przygotowane po latach nauki w krakowskim WIKu.

 

W pewnym okresie prowadzona była także katechizacja dzieci głuchoniemych, w którą przede wszystkim zaangażowana była znakomicie "migająca" s. Walentyna. 

 

Dzieci głuchonieme przed I Komunią św.

Dzieci głuchonieme przed I Komunią św.

z ks. bp Janem Mazurem, ks. Ryszardem Tujakiem, s. Walentyną, s. Margaritą,

 p. Haliną Rysową i jedną z sióstr kanoniczek

 

Przez cały czas katechizowano także indywidualnie tzw. "Nikodemów" - dzieci milicjantów, wojskowych, partyjnych urzędników państwowych. Przyprowadzały je do nas najczęściej bohaterskie babcie i ciocie. Wszystko odbywało się w konspiracji. Takie to były czasy i takie wezwania! I może to były dobre lata dla Kościoła ??? 

 

Spotkanie mikołajowe dla dzieci rodzin z KULu  w 1987r.

 

Dom pękał w szwach. Rojno było i młodo!!! Łatwiej było nam żyć bez utraconej szkoły... Liczne grupy katechetyczne znalazły dla siebie miejsce w naszej kaplicy. Odbywały się w niej także pierwsze Komunie św., rekolekcje, spotkania ze św. Mikołajem  i bożonarodzeniowe jasełka, te najpiękniejsze w reżyserii s. Barbary Augustyńskiej.

 

 

 

Spotkanie mikołajowe dla dzieci rodzin z KULu  w 1987r.

(s. Barbara Augustyńska i s. Aleksandra Witkowska
w roli św. Mikołaja)

 

W urszulańskiej kaplicy, coraz piękniejszej i przestronniejszej, przy dźwiękach wiekowego harmonium, nierzadko odbywały się i odbywają dziś jeszcze uroczyste chrzty i I Komunie św. dzieci przyjaciół naszego Domu, niekiedy śluby znajomych dziewcząt.

 

Chrzest i I Komunia św. wnuczek Basi Barszczewskiej-Chomickiej

Chrzest i I Komunia św. wnuczek Basi Barszczewskiej-Chomickiej, byłej wychowanki lubelskiej,

przygotowane przez s. Michalinę Jedliczkę i s. Edytę Kieronim w czerwcu 1980 r. 

 

Przez całe lata nasza kaplica służyła spotkaniom modlitewnym grup młodzieżowych i inteligencji lubelskiej. Historycy kulowscy tradycyjnie spotykali się raz w miesiącu na wspólnych mszach świętych odprawianych przez o. prof. Jana Marię Szymusiaka sj. Studenci organizowali swoje diecezjalne "Opłatki".

Brakowało nieraz miejsca dla młodzieży i studenckiej gromady w murach naszego Domu - ale nigdy nie zabrakło go w naszych urszulańskich sercach. Nie byłybyśmy córkami św. Anieli gdyby było inaczej...

 

Bibliografia:

AOSUL sygn. A.IX 1. . Katechizacja

 

Oprac. Aleksandra Witkowska osu

Lublin 10 października 2007