ul. Racławicka 101
02-634 Warszawa
tel. (0-22) 844-68-69

''Opoka'' - Laboratorium Wiary i Kultury

© Urszulanki U.R.

Rekolekcje
Nowości na stronie
Archiwum aktualności

Aktualności

Dzisiaj jest wtorek - 26 marca 2019 r.

19.04.2010 r.

Wieliczka - Wieliczanie

24 lutego 2010 r. nasze przedszkolaki z Sierczy miały okazję zaprezentować swoje talenty aktorskie podczas spotkania z cyklu „Wieliczka - Wieliczanie” organizowanego przez UMiG Wieliczka. Spotkanie było poświęcone 150. rocznicy przybycia urszulanek na ziemie polskie oraz 90. rocznicy przybycia do Sierczy.Skupienie wielkopostne w Lublinie

12 marca 2010 r. w klasztorze urszulanek w Lublinie odbył się wieczór spotkania z Bogiem, czyli wielkopostne skupienie pt. „Jezus wyzwala”.    więcej>>
16.04.2010 r.

W seminarium

fot. www.seminarium.sosnowiec.
opoka.org.pl

Z racji przeżywanego obecnie Roku Kapłańskiego, 10  marca 2010 roku dzieci z naszej szkoły podstawowej w Krakowie wybrały się m.in. do  Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, aby zobaczyć, w jaki sposób można zostać kapłanem. Uczniowie byli pod wrażeniem miłego i świetnie zorganizowanego przyjęcia. Artykuł na stronie Seminarium Sosnowieckiego>>Żałoba Narodowa

fot. www.prezydent.pl

        Modlimy się w intencji ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem oraz ich bliskich, łącząc się w bólu - szczególnie z racji straty P. Prezydenta RP i jego Małżonki. W wielu wspólnotach urszulańskich została odprawiona Msza Święta w intencji poszkodowanych i całej naszej Ojczyzny. Modlimy się, aby zaufanie Panu Zmartwychwstałemu i Miłosiernemu było dla nas wszystkich źródłem prawdziwej nadziei.
        Swoją łączność z nami i zapewnienia o modlitwie za Polskę otrzymałyśmy również od naszego Zarządu Generalnego w Rzymie, od polskich urszulanek przebywających w innych krajach oraz od sióstr innych prowincji.
        Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce przesłała na ręce p. Marszałka B. Komorowskiego list z kondolencjami w imieniu wszystkich sióstr zakonnych w Polsce.


Czuwanie wielkopostne w Krakowie

W piątek 5 marca w kaplicy Sióstr Urszulanek U.R. młodzi ludzie zgromadzili się, by wspólnie się modlić, czuwać i adorować Pana. Wielkopostne czuwanie było wyjątkowe, także dlatego, że uczestniczyły w niej nie tylko mieszkanki akademika i młodzież z parafii, ale również młodzi z Tarnowa i z Ruchu Czystych Serc w Krakowie.    więcej>>Wielkanoc 2010

Zmartwychwstałem                             
i zawsze jestem z Tobą,       
Alleluja!

z liturgii wielkanocnej

Niech ta paschalna nowina rozpali w nas na nowo wielkanocny entuzjazm w głoszeniu dzisiejszemu światu orędzia nadziei i Chrystusowej Miłości. Życzymy naszym bliskim i znajomym, oraz wszystkim odwiedzającym naszą stronę radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

(obraz - Jan Matejko, Zmartwychwstanie)


30.03.2010 r.

List z Grezze

S. Patrycja przesyła list, w którym dzieli się wydarzeniami z Grezze - wspólnoty w domu św. Anieli: „Cieszymy się, bo św. Aniela jest coraz bardziej znana, a jej dom odwiedzany przez coraz większą liczbę ludzi. Widzimy też, jak aktualna jest Osoba naszej Matki we współczesnym świecie...    więcej>>
26.03.2010 r.

Spotkanie rodzin sióstr

Zapraszamy członków naszych rodzin na spotkanie modlitewne, które odbędzie się w Częstochowie w dniach: 16 - 18 kwietnia 2010 r. Będziemy modlić się za nasze rodziny oraz, szczególnie w tym roku, za kapłanów.    więcej>>
17.03.2010 r.

Uratuj Świętego! 2010

„Uratuj Świętego! 2010” to II edycja nowenny w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Akcja odbywać się będzie od 17 do 25 marca 2010 r. Organizatorem akcji jest portal PokolenieJP2.pl - Społecznościowy Portal Młodych. Istotą akcji jest codzienna modlitwa w intencji wszystkich dzieci nienarodzonych, których życie jest zagrożone.    więcej>>13.03.2010 r.

Zaproszenie na czuwanie w Tarnowie

Zapraszamy na Czuwanie Wielkopostne dla młodzieży, organizowane przez nasze siostry z Tarnowa. Czuwanie rozpoczyna się 19 marca o godz. 19.30 w kościele św. Maksymiliana przy ulicy Bema 13.
więcej>>
6.03.2010 r.

Spotkanie modlitewne w Czerniowcach

20 lutego 2010 r. w naszym domu w Czerniowcach na Ukrainie odbyło się spotkanie modlitewne dla młodzieży. Wzięło w nim udział około 30 osób - głównie młodzież z parafii w której siostry katechizują.    zdjęcia>>24.02.2010 r.


Na Czarnym Lądzie

„Ludzie w Afryce są bardzo spragnieni Boga - Miłości Miłosiernej” - S. Ksawera opowiada o problemach Afrykańczyków i przypomina o potrzebie modlitwy za nich.    więcej>>18.02.2010 r.

Sympozjum na temat kapłaństwa powszechnego

Międzyzakonny Wyższy Instytut Katechetyczny zaprasza do udziału w XL Sympozjum Katechetycznym „Służyć i królować, czyli o kapłaństwie powszechnym”, które odbędzie się dnia 6 marca 2010 roku w auli Instytutu - Kraków, ul. Starowiślna 9.
Zapraszamy wszystkich chętnych zainteresowanych tematem do uczestnictwa w sympozjum.    więcej>>Jasełka na Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2010 r. przedszkolaki z Sierczy zaprosiły Babcie i Dziadków na Jasełka w wykonaniu wszystkich dzieci.    więcej>>
17.02.2010 r.

Prawdziwy Post

„Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą... Ty zaś gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twojemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. (Mt 6,16-18)
Refleksja na Wielki Post >>


16.02.2010 r.

Nowa strona internetowa Unii Rzymskiej

17 lutego nastąpi oficjalna inauguracja odnowionej międzynarodowej strony internetowej Urszulanek Unii Rzymskiej. Witryna ma być narzędziem i pomocą w komunikacji dla sióstr urszulanek. Odwiedzający ją będą mogli znaleźć informacje o naszym Instytucie oraz treści dla duchowego ubogacenia się.8.02.2010 r.


Doktorat

4 lutego 2010 roku w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się publiczna obrona doktoratu s. Natanaeli Zwijacz OSU. Siostra w swojej pracy z zakresu Egzegezy Starego Testamentu zajęła się Księgą Liczb. Serdecznie gratulujemy!    więcej>>
2.02.2010 r.

Dzień Życia Konsekrowanego

„Duchu Święty, Miłości rozlana w sercach, który umysłom udzielasz łaski i natchnienia, odwieczne Źródło życia, który doprowadzasz do końca misję Chrystusa przez różnorakie charyzmaty, prosimy Cię za wszystkie osoby konsekrowane. Napełnij ich serca głęboką pewnością, że zostały wybrane, aby kochać, wielbić i służyć. Pozwól im zaznać Twojej przyjaźni, napełnij je Twoją radością i pociechą, pomagaj im przezwyciężać chwile trudności i podnosić się po upadkach, uczyń je odblaskiem Boskiego piękna. Daj im odwagę podejmowania wyzwań naszych czasów i łaskę ukazywania ludziom dobroci i człowieczeństwa Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa”.   (Jan Paweł II, Vita Consecrata 111)


29.01.2010 r.

Poznańscy gimnazjaliści kolędują


9 stycznia 2010 roku koło misyjne Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Poznaniu, już po raz drugi, włączyło się w akcję kolędników misyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.    więcej>>28.01.2010 r.

Wymiana 2010 - Refleksje z Mons

W ramach projektu „Wymiana 2010” około 30 urszulanek Unii Rzymskiej będzie mieć okazję doświadczenia między­narodowości naszego Zakonu, dzięki uczestnictwu - przez pewien czas - w życiu innych prowincji.
W grupie tej znalazly się też Polki, a wśród nich S. Kinga Klepek, która jest już we wspólnocie „Caillou Blanc” w Belgii.    więcej>>27.01.2010 r.

Uroczystość św. Anieli Merici

27 stycznia w rodzinie urszulańskiej obchodzimy uroczystość Założycielki - św. Matki Anieli.
Była ona kobietą pokoju, jedności i nadziei, otwartą na Ducha Świętego. Powierzony jej przez Boga charyzmat przekazała swoim duchowym córkom, dzięki którym rozprzestrzenił się na całym świecie i jest ciągle żywy. W kontekście zakończonego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, jakże aktualnie brzmią jej słowa: „Zobaczcie zatem, jak ważne jest zjednoczenie i zgoda. Pragnijcie więc tego, szukajcie, obejmijcie i wszystkimi siłami utrzymujcie”.

20.01.2010 r.

Wspomnienia z rekolekcji sylwestrowych

Rekolekcje sylwestrowe w naszym klasztorze w Często­chowie tym razem poprowadził ks. Bogusław Zeman SSP. Uczestników połączyła wspólna modlitwa i radość.     więcej>>8.01.2010 r.

Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu


Siostry z urszulańskiej wspólnoty w Poznaniu dzielą się swoimi wrażeniami z 32 Europejskiego Spotkania Młodych zorganizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Spotkanie, trwało od 29 grudnia do 2 stycznia i zgromadziło ponad 30 tysięcy młodych, przede wszystkim z Europy, ale czasem i z bardzo daleka.     więcej>>Archiwum aktualności